Petrol
86.98
1.83%
Euro
19.7003
0.36%
Dolar
18.6393
0.03%
Altın
1.08
0.30%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
326.494
1.22%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Trump Küba ile başlatılan normalleşme sürecini iptal etti

  Trump Küba ile başlatılan normalleşme sürecini iptal etti

  ABD Başkanı Donald Trump, eski Başkan Barack Obama'nın Küba ile başlattığı normalleşme sürecini iptal ettiğini açıkladı.
  • AA
  • 16.06.2017 - 23:02

  Trump, ABD'de Kübalı göçmenlerin yoğunluklu olarak yaşadığı Miami'de yaptığı konuşmada, ABD'nin Küba politikasını değiştirdiklerini belirterek, "Derhal yürürlüğe girmek üzere, önceki ABD yönetiminin Küba ile yaptığı tek taraflı anlaşmayı iptal ediyorum." dedi.

  Trump Küba ile başlatılan normalleşme sürecini iptal etti #1

  Trump, Obama yönetiminin, 2014'ün sonunda 50 yılı aşkın süredir diplomatik bağı bulunmayan ve ekonomik yaptırım uygulanan Küba ile aldığı ilişkileri normalleştirme kararının sadece Küba hükümetinin menfaatine olduğunu söyledi.

  Anlaşmanın Küba ve Amerika halkının menfaatlerini göz önünde bulundurmadığını kaydeden Trump, "Küba'ya yapılan yatırımlar ve turizm, doğrudan askeriyeye kazanç sağlıyor. Rejim parayı alıyor ve piyasayı kontrolü altında tutuyor. Son (ABD) yönetiminin aldığı Başkanlık Kararnamesinin sonucunda Küba'da baskı, demokratik hareketlere ve barışa saldırı arttı." ifadesini kullandı.

  Kübalı muhalifin Trump'a tebrik öpücüğü VİDEO

  Trump Küba ile başlatılan normalleşme sürecini iptal etti #2

  Küba'da yaşanan insan hakları ihlallerini takip ettiklerini belirten Trump, "Yakında özgür bir Küba'ya kavuşacağız." diye konuştu.

  Trump, bu süreçte iki ülkenin büyükelçiliklerinin görevlerine devam edeceğini açıkladı.

  (Kübalı muhalif Cary Roque, kararın ardından Trump'ı öperken)

  Trump Küba ile başlatılan normalleşme sürecini iptal etti #3

  ABD, 2014'ün sonunda 50 yılı aşkın süredir diplomatik bağı bulunmayan ve ekonomik yaptırım uyguladığı Küba ile ilişkileri normalleştirme kararı almış, geçen yıl iki ülke karşılıklı olarak büyükelçiliklerini yeniden açmıştı. Taraflar, son olarak iki ülke arasında karşılıklı tarifeli uçak seferlerini başlatmak üzere anlaşma imzalamıştı.


  Görüş Bildir