Petrol
81.34
-2.83%
Euro
19.4191
0.06%
Dolar
18.6307
-0.02%
Altın
1.051
-0.04%
Borsa
4868
0.00%
Bitcoin
309.525
-1.81%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Türk Kızılayı ile Myanmar Kızılhaçı iş birliği yapacak

  Türk Kızılayı ile Myanmar Kızılhaçı arasında, yardımların bölgeye ulaştırılabilmesi için iş birliği anlaşması imzalandı.
  • AA
  • 27.09.2017 - 23:09
  Türk Kızılayı ile Myanmar Kızılhaçı iş birliği yapacak

  Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Kızılayın, Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana devam eden olaylardan dolayı Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlara insani yardım sağladığını belirtti.

  Kınık, "Bununla birlikte, insani yardımları Myanmar'a da ulaştırmaya karar verdik ve mesajımızı Myanmar Kızılhaçı aracılığıyla yetkililere ilettik." dedi.

  Kızılayın, Arakan eyaletinde ağustosta başlayan olaylarının ardından bölgeye yardım ulaştırmak için MRCS'ye teklif götürdüklerini ifade eden Kınık, teklifin olumlu karşılanmasının ardından anlaşma zemini yakaladıklarını ve iş birliği anlaşması imzaladıklarını söyledi.

  Türk Kızılayı ile Myanmar Kızılhaçı iş birliği yapacak #1

  1,5 MİLYON LİRALIK ALTYAPI DESTEĞİ

  Kınık, 3 yıl süreli anlaşma kapsamında Kızılay tarafından MRSC'ye kapasite artırıcı destek sunulacağına ve Kızılay personelinin de projelerin uygulanması için Myanmar'da çalışabileceğine dikkati çekerek, "İlk etapta Arakan'da 10 bölgede yardım depoları, nakliye araçları ve yardım dağıtım ağı kurulmasına yönelik yaklaşık 1,5 milyon liralık altyapı desteği ile başlıyoruz." diye konuştu.

  Türk Kızılayı ile Myanmar Kızılhaçı iş birliği yapacak #2

  KALICI TESİSLER KURULACAK

  Myanmar ziyaretinden önce Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ile birlikte Bangladeş'te Arakanlılara yönelik kamp kurmak için incelemelerde bulunduklarını dile getiren Kınık, Arakan'daki olayların ardından Bangladeş'e geçen Arakanlı Müslümanların yerleştiği Cox's Bazar kentinde kalıcı kamplar inşa etmek için hazırlık çalışmalarının devam ettiğini anlattı. Kınık, kalıcı tesislerin Arakanlılar ülkelerine döndükten sonra Bangladeşliler tarafından kullanılmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

  Myanmar'dan hareket edenler, dağlık bölgelerden, Naf Nehri veya deniz üzerinden Bangladeş'e geçiyor.

  Bangladeş'e 25 Ağustos'tan bu yana 480 bin Arakanlı Müslüman ulaştı.


  Görüş Bildir