Petrol
114.92
0.98%
Euro
17.5024
-0.29%
Dolar
16.6428
-0.24%
Altın
977.29
0.12%
Borsa
2463
-1.09%
Bitcoin
337.290
-4.29%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Türkmenler Fırat’ın doğusu için hazırlanıyor

  Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) önde gelen unsurlarından Hamza Tümeni, Türkiye'nin Fırat Nehri'nin doğusunda başlatacağı olası bir askeri harekata karşı hazırlık yapıyor.
  • AA
  • 17.11.2018 - 15:11
  Türkmenler Fırat’ın doğusu için hazırlanıyor

  Terör örgütü DEAŞ’a karşı 2015 yılında kurulan Türkmen unsurlardan oluşan Hamza Tümeni, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı'nda ÖSO çatısı altında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne destek vermişti.

  Türkmenler Fırat’ın doğusu için hazırlanıyor #1

  TÜRKMENLER HAZIRLIK YAPIYOR

  Yaklaşık 6 bin 500 savaşçıdan oluşan grup, halihazırda Türkiye'nin Fırat Nehri'nin doğusunda başlatacağı muhtemel operasyona karşı hazırlık yapıyor.

  Türkmenler Fırat’ın doğusu için hazırlanıyor VİDEO

  Muhaliflerin kontrolündeki Azez ilçesinde savaş taktikleri öğrenen ve atış talimleri yapan grubun komutanlarından Seyf Ebu Bekir, hazırlıkları değerlendirdi.

  Türkmenler Fırat’ın doğusu için hazırlanıyor #2

  "KÜRT KARDEŞLERİMİZLE BİR SORUNUMUZ YOK"

  Ebu Bekir, "Şu an Fırat'ın doğusunda terör örgütü PKK ve PYD unsurlarına karşı yapılacak olası bir operasyona askeri anlamda hazırlıklar yapıyor, askerlerimizi eğitiyoruz." dedi.

  "Orada yaşayan Kürt kardeşlerimizle problemimiz yok. Aksine onları terör zulmünden kurtaracağız." ifadesini kullanan Ebu Bekir, "Bütün gayretlerimizle Fırat'ın doğusuna hazırlanıyoruz. ÖSO olarak hedefimiz Fırat’ın doğusundaki vatandaşlarımızı terör zulmünden kurtarmak." diye konuştu.

  Türkmenler Fırat’ın doğusu için hazırlanıyor #3

  KÜRT ŞAHİNLERİ DE DESTEK VERECEK

  Ebu Bekir, terör örgütünün işgal ettiği bölgelerdeki halka baskı uyguladığını ve zulmettiğini vurgulayarak, "Bu sebeple hazırlıklarımızı yapıyoruz. Zeytin Dalı Harekatı öncesinde terör örgütleri zulmünden kaçan Kürt kardeşlerimize destek olduk. Görüşmeler yaptık. Hamza Tümeni olarak Kürtlerin bir arada bulunduğu bir yapı hazırladık. Kürt Şahinleri adını verdiğimiz oluşum yaklaşık 1.200 askerden oluşuyor." ifadelerini kullandı.

  Kürt Şahinleri Tugayı'ndaki savaşçıların YPG/PKK'nın işlediği suçlara karşı mücadele verdiğini belirten Ebu Bekir,  "Onlarla çatıştılar ve devam edecekler.  Kürt Şahinleri'nin Zeytin Dalı Harekatı'nda etkisi çok büyüktü." değerlendirmesini yaptı.

  Türkmenler Fırat’ın doğusu için hazırlanıyor #4

  "TÜRKİYE'NİN DESTEĞİYLE BÖLGEYİ TEMİZLEYECEĞİZ"

  Ebu Bekir, YPG/PKK'nın halihazırda Tel Rıfat ilçesini işgal ettiğini hatırlatarak, "Zeytin Dalı Harekatı sonrası terör örgütü, Şehba ve Tel Rıfat bölgesinde daha fazla yapılanmaya başladı. Siyasi ve askeri anlamda Türkiye’nin desteğiyle o bölgeleri de terör örgütlerinden temizleyeceğiz." şeklinde konuştu.

  Soçi mutabakatıyla Türkiye'nin İdlib'deki sivilleri koruma adına önemli bir işe imza attığını dile getiren Ebu Bekir, şunları kaydetti:

  "Orada yaşayan 4 milyon civarında insan için bu anlaşma çok büyük bir öneme sahipti. Görüyoruz ki Esad rejimi ve destekçileri, özellikle İran güçleri bu anlaşmayı bozmak için çaba sarf ediyor. Orada yaşayan halk gibi biz de bu anlaşmanın bozulmasını istemiyoruz. Olası bir saldırı durumunda Özgür Suriye Ordusu olarak orada devrim için çaba sarf eden kardeşlerimize tüm gücümüzle destek olacağız."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir