Euro
9.0382
0.29%
Dolar
7.4765
0.24%
Altın
441.77
0.91%
Borsa
1.557
2.12%
Bitcoin
272.299
1.00%
-3ºC
İstanbul
Açık -3 C

  Venezuela Savunma Bakanı Lopez, Trump'a rest çekti

  Venezuela Savunma Bakanı, ABD'nin ülkelerinde kukla bir yönetim kurması için cesetlerini çiğnemesi gerektiğini söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 19.02.2019 - 23:22
  Venezuela Savunma Bakanı Lopez, Trump'a rest çekti

  Vladimir Padrino Lopez,  televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, muhalefeti desteklemesi için orduyu tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump'a cevap verdi.

  "Kendi devlet başkanımız ve genelkurmay başkanımız var. Adı da Nicolas Maduro Moros." diyen Lopez, "Başından beri anti-emperyalist olan Venezuela ordusu Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetleri'nin (FANB), şantaj ve tehditlerle manipüle edilemeyeceğini" söyledi.

  "PARALI ASKERLER DEĞİLİZ"

  Anayasa ve yasaların dışına çıkmayacaklarını ve Maduro'ya kayıtsız şartsız bağlı kalmaya devam edeceklerini vurgulayan Lopez, "Bizi tanımlayan bir şey varsa o da onurdur. Ulusal onur bayrağını taşıyoruz. Eğer bizi cezalandırmak istiyorlarsa yaptırım uygulayabilirler." değerlendirmesini yaptı.
  Lopez, "Yabancı bir hükümetten asla emir almayacaklarının" altını çizerek, "En yüksek teklifi verene satılan paralı askerler değiliz." ifadesini kullandı.

  "CESETLERİMİZİ ÇİĞNEMELERİ GEREKECEK"

  Trump'ın asıl amacının Venezuela'nın zenginliklerini "çalmak" olduğunu belirten Lopez, "Bir kukla, itaatkar ve vatansever olmayan bir hükümeti göreve getirmek isteyenler, FANB'de görev yapan kadın ve erkeklerin vicdanı ve vatansever ruhunu aşamayacaklar. Başaramayacaklar. Böyle bir durumda cesetlerimizi çiğnemeleri gerekecek." dedi.
  Lopez, Trump'ın "insani yardım" yoluyla ülkede iç savaş başlatmak istediğini savundu.

  'İNSANİ YARDIM' TARTIŞMALARI

  Tarihinin en ciddi siyasi ve ekonomik buhranını yaşayan Venezuela'da "insani kriz ve yardım" tartışmaları, ABD destekli muhalefet ile hükümet arasındaki gerginliğin en önemli noktalarından birini oluşturuyor.
  Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yardım tartışmalarının, "ABD'nin işgal stratejisinin bir parçası" olduğunu ve "bu şova izin vermeyeceğini" söylüyor.
  Muhalefet ise 300 bin kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunu, 2 milyon kişinin de sağlık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu savunarak ülkeye yardım girmesi gerektiğini öne sürüyor.

  Baskılara rağmen Maduro'ya sadık kalmayı sürdüren ordu, sınırı kapatırken, muhalefetin Kolombiya'nın Venezuela sınırındaki Cucuta kasabasında bekletilen paketleri, 23 Şubat'ta ülkeye nasıl sokacağı belirsizliğini koruyor.
  600 bin kişinin gönüllü olduğu "yardım" girişinin engellenmesinin, ABD tarafından olası bir müdahale için kullanılabileceği iddia ediliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir