Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
496.198
3.37%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 11 C

  Vladimir Putin, Nikol Paşinyan ile Karabağ'ı görüştü

  Putin ile Moskova'da görüşen Paşinyan, Rus askerlerinin bölge için önemli olduğunu savundu. Ermeni başbakan, Karabağ meselesinin henüz çözülmediğini söyledi.
  • AA
  • 07.04.2021 - 18:01
  • Güncelleme : 07.04.2021 - 18:02
  Vladimir Putin, Nikol Paşinyan ile Karabağ'ı görüştü

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir araya geldi.

  Putin, başkent Kremlin Sarayı’ndaki görüşme öncesinde yaptığı konuşmada, Karabağ’da durumun iyileştirilmesi ile ilgili konuyu görüşeceklerini ifade etti.

  Rusya’nın Ermenistan ile derin ve stratejik ilişkileri olduğunu belirten Putin, Ermenistan ekonomisine yapılan yatırımlarda Rusya’nın yüzde 40 paya sahip olduğunu vurguladı.

  GÜNDEM DAĞLIK KARABAĞ

  Koronavirüs salgını döneminde düşen ikili ticaret hacminin, gelecekte eski kapasitesini geçeceğini umduğunu belirten Putin, "Ermenistan’ın gelişimi için Dağlık Karabağ bölgesinde ticari ekonomik ve ulaşım bağlantılarının yeniden oluşturulması yönündeki imkan önemli. Bunlar çok önemli hususlar." ifadelerini kullandı.

  Vladimir Putin, Nikol Paşinyan ile Karabağ ı görüştü #1

  PAŞİNYAN: RUS ASKERLERİ BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ

  Ermenistan Başbakanı Paşinyan da Dağlık Karabağ’daki Rus askerlerinin bölge için önemli olduğunu savunarak, genel anlamda bölgeyle ilgili görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti.

  Konuşmasında, Karabağ’da ateşkesten sonra belirlenen sürede çıkmayan ve Azerbaycan askerlerine saldıranlardan da bahseden Paşinyan, "Henüz çözülmeyen bir sorun var. Bu sorun, esir ve diğer tutukluların değişimidir. Bunların memleketine dönmesi gerekiyordu, ancak maalesef bunlar hala Azerbaycan’da bulunuyor." diye konuştu.

  Vladimir Putin, Nikol Paşinyan ile Karabağ ı görüştü #2

  "BU MESELE HENÜZ ÇÖZÜLMEDİ"

  Paşinyan, Karabağ meselesinin çözümüne ilişkin istişarenin önemli olduğunu dile getirerek, "Çünkü bu mesele henüz çözülmemiştir." dedi.

  Rusya ile Ermenistan arasında ekonomik iş birliğinin önemli olduğunu söyleyen Paşinyan, Ermenistan’da nükleer enerji santrali inşaatını da görüşeceklerini sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir