Euro
15.2307
-0.56%
Dolar
13.4170
-0.83%
Altın
793.0960
0.46%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
567.303
-0.89%
3ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 3 C

  Wilders İslam karşıtı karikatürler yayınladı

  Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Wilders, İslam karşıtı karikatürleri televizyonda yayınladı.
  • AA
  • 24.06.2015 - 23:38
  Wilders İslam karşıtı karikatürler yayınladı

  wilders

  Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, cumartesi günü internete koyduğu İslam karşıtı karikatürleri ülkesinde televizyonda da yayınladı.

  Wilders, İslam karşıtı eylemlerle gündeme gelen Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi'nin (American Freedom Defense Initiative) daha önce Dallas kentinde düzenlediği "Hz. Muhammed" konulu karikatür yarışmasına katılan eserleri, partisine ait yayın saatinde gösterdi.

  Kamu televizyonundaki PVV partisine ait yayın diliminde yaklaşık 3 dakika süren ve Wilders'in kısa bir açıklamasıyla başlayan filmde 9 karikatüre yer verildi.

  Wilders, karikatürlerin gösterildiği filmi cumartesi günü video paylaşım sitesi Youtube'de paylaşmıştı.

  HOLLANDA MECLİSİ İZİN VERMEDİ

  Karikatürleri Hollanda Meclisi'nde sergileme isteği reddedilen Wilders'in bu filmi televizyonda bir kez daha göstermesi bekleniyor.

  Hollanda Dışişleri Bakanlığı, daha önce, televizyondaki yayından sonra özellikle Müslüman ülkelerde ortaya çıkması muhtemel tepkilere karşı dış temsilciliklerini uyarmıştı.

  ABD'DE DÜZENLENEN SERGİ OLAYLARA NEDEN OLDU

  ABD'nin Dallas kentinde geçen ay düzenlenen ve Wilders'in de konuşmacı olarak katıldığı Müslümanları rencide eden karikatür yarışması olaylara yol açmış, serginin düzenlendiği salonun dışında çıkan silahlı çatışmada iki kişi hayatını kaybetmişti.

  DAHA ÖNCE DE HAKARET İÇERİKLİ FİLM YAPMIŞTI

  İslam ve Müslüman karşıtı görüşleriyle tanınan PVV lideri, daha önce İslam'a hakaret içerikli bir filme de imza atmıştı. Wilders'in çektiği "Fitne" adlı 26 dakikalık film, televizyon kanallarının göstermeme kararı üzerine 2008'de internet üzerinden yayınlanmıştı. Film, başta Müslüman ülkeler olmak üzere geniş bir coğrafyada sert tepkilere yol açmıştı. Bazı ülkelerde Hollanda'nın dış temsilciliklerinin önünde gösteriler düzenlenmişti.


  Görüş Bildir