Petrol
110.63
1.39%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
487.045
2.93%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C
  Aileler okul ve eğitime hangi ülkede ne kadar harcıyor

  Aileler okul ve eğitime hangi ülkede ne kadar harcıyor

  Dünyanın farklı ülkelerinde çocuk okutmak ailelere ne kadara mal olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konuldu. Buna göre eğitimin en pahalı oldu kent ise Hong Kong oldu.
  • Haber Merkezi
  • 25.09.2018 - 11:10
  • Güncelleme : 25.09.2018 - 12:25

  Birçok ülke için sonbahar yeni eğitim yılının başlangıcını ifade eder. Ama ülkeler arası eğitim farkı oldukça dikkat çekicidir. Yani ABD'de okula gitmek ile Şili, Rusya veya İzlanda'da okula gitmek birbirinden farklıdır.

  Peki, okul süresi en kısa olan ülke hangisi? Okul araç gereçleri için en fazla para harcayan aileler hangi ülkede? Hangi ülkede ortalama eğitim süresi 23 yılı buluyor? İşte dünyanın farklı ülkelerinde eğitim sistemine ışık tutan bazı veriler…

  ABD'de okullar açılırken ortalama bir ailenin çocuğu için yaptığı okula dönüş masrafı 685 doları buluyor.

  EN FAZLA MASRAF BİLGİSAYARA

  Bu rakam 2005'ten bu yana 250 dolarlık bir artışı ifade ediyor. 2018'de bu ülkede ailelerin yaptığı toplam okula başlama masrafının 27,5 milyar dolar olması bekleniyor. Üniversite eğitimi de dahil edildiğinde bu rakam 83 milyar dolara ulaşıyor.

  Bu masraflar içinde en büyük kalemi, ortalama 299 dolar ile bilgisayar oluşturuyor. Ardından 286 dolar ile üniforma ve giysi, 271 dolar ile tablet ve hesap makinesi gibi elektronik gereçlere yapılan masraflar geliyor.

  Defter, kalem, kitap vb. temel malzemeler için yapılan harcama ise ortalama 112 dolar.

  Aileler okul ve eğitime hangi ülkede ne kadar harcıyor #1

  DANİMARKADA'DA OKULDA GEÇİRİLEN SÜRE 200 SAATTEN FAZLA

  33 gelişmiş ülke arasında ilkokul öğrencilerinin okulda geçirdiği zaman bakımından Rusya en sonda geliyor.

  Uluslararası ortalama 800 saat iken Rusya'da ilkokul öğrencileri yılda sadece 500 saat okulda geçiriyor. 8 aylık bir eğitim yılı açısından bu, günde 5 saatlik eğitim anlamına geliyor.

  Ama bu durum eğitim düzeyi bakımından Rusya'yı olumsuz etkilemiyor. Burada okuma-yazma oranı yüzde 100'e yakın.

  Danimarka ise diğer uçta yer alıyor. Bu ülkede ilkokul öğrencileri yılda toplam 1000 saatlerini sınıfta geçiriyor. Bu Rusya'ya kıyasla iki ay daha fazla okul demek. Ayrıca burada okul daha geç saatte kapanıyor.

  Danimarka'nın eğitim bakımından listede ilk beşte yer almasında belki de bu uzun okul sürelerinin de payı var.

  Aileler okul ve eğitime hangi ülkede ne kadar harcıyor #2

  EĞİTİMİN EN PAHALI OLDUĞU YER HONG KONG

  Okul ücretleri, kitap, ulaşım, konaklama gibi kalemler toplandığında ilkokuldan üniversiteye kadar toplam masraflar bakımından Hong Kong açık arayla en pahalı yer olarak çıkıyor karşımıza.

  Hong Kong'da aileler bir çocuğun eğitimi için burslar dışında ceplerinden ortalama 131 bin dolar harcıyor. Birleşik Arap Emirlikleri ise 99 bin dolar ile ikinci sırada yer alıyor. Ardından 71 bin dolar ile Singapur, 58 bin dolar ile ABD geliyor.

  Amerika'da artan üniversite giderlerine rağmen ailelere düşen masraf oranı yüzde 23. Fransa'da ise ailelerin eğitim süreci boyunca toplam katkısı 16 bin dolar civarında.

  Aileler okul ve eğitime hangi ülkede ne kadar harcıyor #3

  ÇEVRE ÜZERİNDEKİ ETKİLER

  Sanal gerçeklik, 3 boyutlu yazıcılar, insansız hava araçları çağında bile basit kurşun kalemler eğitim kurumlarının kullandığı temel malzemeler arasında başta gelmeye devam ediyor.

  İcatlarının üzerinden 400 yıl geçmiş olsa da bugün bir yılda üretilen kurşun kalem sayısının 15-20 milyarı bulduğu tahmin ediliyor.

  ABD'de kurşun kalemin ana malzemesi sedir ağaçları. Kalem ucu grafit ise Çin ve Sri Lanka'da çıkarılıyor. Dünyada kurşun kalem üretimi için yılda 60-80 bin adet ağaç kesiliyor.

  Aileler okul ve eğitime hangi ülkede ne kadar harcıyor #4

  AVUSTRALYA'DA ÖĞRENCİLER ÖMRÜNÜN DÖRTTE BİRİNİ OKULDA GEÇİRİYOR

  Bir noktada eğitimin artık sona ermesi ve hayata atılmak gerekiyor. Ama Yeni Zelanda ve İzlanda gibi ülkelerde eğitimin tamamlanması 20 yılı buluyor.

  Avustralya ise 22,9 yıl ile başı çekiyor. Nijer'de yedi yaşında okula başlayan öğrencilerin ortalama eğitim süresi ise sadece 5,3 yıl.

  TÜRKİYE'DE DURUM NE

  Eğitim-İş sendikasının yaptığı hesaplara göre, 2018 yılı okula başlangıç masrafları ilkokula başlayan bir çocuk için 1624 lirayı, lisede ise 1830 lirayı bulacak. Bu yıl tüm eğitim kademelerinde eğitim masrafları yüzde 30'a yakın artış gösterdi.

  Aynı araştırmada, 2011 yılından bu yana ilkokul düzeyinde devlet harcamalarında yüzde 80'e yakın artış olduğu, ailelerin harcamalarındaki artış oranının ise yüzde 317'yi bulduğu belirtildi.

  Aileler okul ve eğitime hangi ülkede ne kadar harcıyor #5  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir