Petrol
106.17
5.44%
Euro
17.6251
0.44%
Dolar
17.3084
0.54%
Altın
967.17
0.46%
Borsa
2426
0.72%
Bitcoin
360.837
3.83%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C

  EKPSS başvuruları yarın başlıyor

  İlkokul, ortaokul ve ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu engelli memur adaylarının katılabileceği kura başvuruları yarın başlayacak.
  • 13.05.2014 - 10:39
  EKPSS başvuruları yarın başlıyor

  EKPSS başvuruları yarın başlıyor #1

  ÖSYM, 7 Şubat'ta Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS) ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik" uyarınca, kura usulüyle yapılacak yerleştirmeler için adaylardan başvuru alacak. Başvurular 28 Mayıs'ta sona erecek. 

  EKPSS başvuruları yarın başlıyor #2

  KURAYA GİRMEK İÇİN BAŞVURU YAPILACAK

  Kuraya ilkokul, ortaokul, ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumdaki engelli adaylar başvurabilecek. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak. Kuraya katılmak için başvuru süresi yarın başlayacak. Başvurular, 28 Mayıs'ta sona erecek.

  KURAYA BAŞVURAMAYACAK ADAYLAR

  Bir ortaöğretim kurumundan, yükseköğretim ön lisans veya lisans programından mezun ya da olacak durumdaki engelli adayların 24 Şubat-7 Mart'ta  EKPSS başvuruları alınmış olduğundan 7 Mart itibariyle bir ortaöğretim kurumundan diploma almaya hak kazanan adaylar ile 2014-EKPSS’ye ortaöğretim, önlisans ve lisans düzeyinde başvuran adaylar kuraya başvuramayacak. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, katılmış olsalar bile kura sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmayacak.

  BAŞVURANLARDA OLMASI GEREKENLER

  Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı görüşleri doğrultusunda, özel eğitim mesleki eğitim merkezi (okulu) öğrenim belgesine sahip olanlar, özel eğitim mesleki eğitim merkezi (okulu) eğitim programı ile iş okulu eğitim programı belgesine sahip bulunanlar, eğitilebilir çocuklar iş okulu, mesleki eğitim merkezi, iş okulu, özel eğitim mesleki eğitim merkezi mezunları, EKPSS’ye ortaöğretim düzeyinde girmek amacıyla başvurularını yapmış olduğundan, 2014-kuraya başvuramayacak. Özel eğitim iş uygulama merkezi (okulu) öğrenim belgesine sahip olanlar ise 2014-kuraya müracaat edebilecek.

  ENGEL GRUBUNU BELİRTEN BELGE ALINMALI

  Başvuru öncesi adayların engel grubunu belirtir belge almaları gerekiyor

  Adaylar müracaatlarını internet aracılığıyla bireysel olarak veya herhangi bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabilecek. Başvurusunu bir merkez aracılığıyla yapacak adayların, bulunduğu adres ilindeki (varsa ilçesinde) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden müracaatta bulunacağı engel grubunu belirtir onaylı ön kabul ve taahhüt beyanı belgesini almaları gerekiyor. 

  BELGELERİNİ YANINDA BULUNDURMAYAN ADAYLARIN BAŞVURUSU ALINMAYACAK

  Ön kabul ve taahhüt beyanı belgesini yanında bulunmayan adayların ÖSYM merkezlerince başvuruları alınmayacak. Ortaöğretim kurumu müdürlükleri ve ÖSYM sınav koordinatörlükleri başvuru merkezi olarak görev yapacak. Merkezler tarafından adayların başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatlerinde alınacak. Merkez aracılığı ile başvuru yapan adaylar, müracaat bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacıyla kendilerine verilen belgeyi kontrol ettikten sonra yine belge üstünde yer alan "onay kodu"nu görevliye bildirecek. Söz konusu kodun görevli tarafından sisteme girilmesinin ardından başvuru tamamlanacak. Onay kodu girilmeyen başvurular geçersiz sayılacak ve sorumluluk adaya ait olacak. Başvuruda, 3 liralık hizmeti ücreti adaylarca ödenecek. 

  Başvuru süresi bittikten sonra kura için ayrıca başvuru alınmayacak. Kuraya başvuracaklarla ilgili kurallar ve işlemler, EKPSS kılavuzunda yer alıyor. EKPSS kılavuzuna, ÖSYM'nin https://www.osym.gov.tr internet adresinden erişilebilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir