Euro
10.1261
0.16%
Dolar
8.3232
0.14%
Altın
499.92
0.19%
Borsa
1.454
0%
Bitcoin
377.944
1.33%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Lütfi Elvan'dan memur alımında MİT raporuna yalanlama

  Lütfi Elvan, kamu personeli alımlarında MİT soruşturması yapıldığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
  • 28.01.2015 - 17:38
  Lütfi Elvan'dan memur alımında MİT raporuna yalanlama

  Lütfi Elvan dan memur alımında MİT raporuna yalanlama #1

  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bugün bir gazetede yer alan ‘Kamu kurum personellerinin MİT soruşturması ile alındığı’ iddialarıyla yazılan habere yönelik soruları yanıtladı.

  "HABERLERE ŞAŞIRDIM VE GÜLDÜM"

  Bakan Elvan, söz konusu haberin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, "Sabah, söz konusu haberi görünce ben de açıkçası çok şaşırdım ve güldüm. Çünkü bana dün devlet memurlarına yönelik herhangi bir soru yöneltilmedi. Bana yöneltilen soru sadece TİB yönetici ve çalışanlarına yönelikti" dedi.

  "MİT RAPORU TALEP EDİLMİYOR"

  20 yıldır bürokraside çalışmış biri olarak bürokrasiyi bildiğini belirten Elvan, "TİB yöneticilerine yönelik söylenmiş bir sözü devlet memurlarına atfetmek üzücü bir hadise. Hiçbir şekilde kamu kurum ve kuruluşlarına eleman alımında MİT raporu ya da soruşturması talep edilmiyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Sadece normal güvenlik soruşturması yapılıyor" diye konuştu.

  GİZLİLİK İÇEREN BİRİMLERDE SORUŞTURMA RAPORU

  Bakan Elvan, 1994 yılında çıkartılan 4045 sayılı kanun çerçevesinde Başbakanlık tarafından çıkartılan yönetmelik gereğince sadece gizlilik içeren birimlerde ve üçlü kararname ile yapılacak atamalarda MİT soruşturması ve raporu istendiğini vurguladı.

  "AK PARTİ DÖNEMİNE AİT DEĞİL"

  MİT ve ilgili emniyetin raporları sonrasında söz konusu atamaların yapıldığını belirten Elvan, "Bu, AK parti döneminde uygulanan bir sistem değil. Geçmişten beri uygulanan bir sistem. Dolayısıyla bunu devlet memurları alımı ile ilişkilendirmek son derece yanlış. Söz konusu sorunun sorulduğu yerde çok sayıda gazeteci arkadaş vardı. Belki bunu yazan kişi soruyu tam anlamamış olabilir. Bana sorulan soru, tamamıyla TİB’e yönelikti" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir