Petrol
98.2
-1.41%
Euro
18.4165
-0.63%
Dolar
17.9456
0.04%
Altın
1.038
0.57%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
432.731
-1.36%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Mardin'deki okulda Mozartlı, Şivan Perwerli teneffüs

  Mardin'de Akıncı Ortaokulu'nun teneffüse çıkan öğrencileri, klasik teneffüs zili yerine Mozart'ın Flüt konçertosu ile başlayıp Türkçe türküler, Kürt sanatçı Şivan Perwer'in şarkıları ile İngilizce, Arapça başta olmak üzere birçok dilde çalınan müziklerle coşuyor.
  • DHA
  • 19.02.2015 - 12:10
  Mardin'deki okulda Mozartlı, Şivan Perwerli teneffüs

  Mardin'e 25 kilometre mesafede bulunan ve daha önce köy statüsündeyken büyükşehir yasasıyla merkez Artuklu İlçesi'ne bağlanan 1500 nüfuslu Akıncı Mahallesi'nin Akıncı Ortaokulu'na, Metin Aydın'ın müdür olarak atanmasından sonra teneffüs zilleri değişmeye başladı.

  Göreve başlar başlamaz öğrencilerin vizyonu ve dünyaya bakış açılarını geliştirmek amacıyla okulda 'Aydınlarla buluşma' söyleşileri düzenleyen Metin Aydın, bölgede bir ilke de imza attı.

  Mardin deki okulda Mozartlı, Şivan Perwerli teneffüs #1

  ÖĞRETMENLERLE ÖĞRENCİLER HALAY ÇEKİYOR

  354 öğrencisi bulunan Akıncı Ortaokulu'nda öğrenciler artık teneffüslere, tekdüze zillerin yerine Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Arapça başta olmak üzere birçok dilde çalınan müzikler ve türkülerle çıkıyor. Teneffüslere önce klasik batı müziğinin bestekarlarından Wolfgang Amadeus Mozart'ın Flüt konçertosunun çalınması ile çıkan öğrenciler, daha sonra Türkçe türküler, ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer'in sesinden Kürtçe şarkılar ile çeşitli sanatçıların söylediği İngilizce, Arapça, İspanyolca parçalarla çoşuyor.

  Okulun bahçesinde kendi ana dilleri başta olmak üzere birçok dilde dinledikleri şarkılarla oynayan öğrencilerin bu çoşkusuna zaman zaman öğretmenler de katılarak onlarla halay çekiyor, dans ediyor, rap yapıyor.

  Mardin deki okulda Mozartlı, Şivan Perwerli teneffüs #2

  MOZART VE ŞİVANLI TENEFFÜS

  Okulun müzik öğretmeni Songül Kahraman Yalçın, teneffüslerin çıkış ve okula giriş müziklerini Mozart'ın Flüt konçertosu ile yaptıklarını belirterek, "Giriş ve çıkışlar Mozart'ın flüt konçertosu ile oluyor. 10 dakikalık arada ise öğrencilerimizin de isteklerini dikkate alarak çeşitli dillerde müzikler seçip çalıyoruz. Türkçe ve Kürtçenin yanısıra klasik müzik, pop, rap ve rock dinlettiriyoruz. Zaman zaman oyun havaları da çalıyoruz. Değişik müzik türleri dikkatlerini çekiyor. Derslerde ise onlara bazen opera dinletiyorum. İlk başta garipsiyorlar sonra hoşlarına gidiyor. Öğrenciler ders aralarında çalınan bu müziklerle deşarj olup motive olmuş halde derslerine giriyor ve daha iyi derse adapte oluyorlar" dedi.

  Mardin deki okulda Mozartlı, Şivan Perwerli teneffüs #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir