Petrol
101.38
0.69%
Euro
17.6242
0.43%
Dolar
17.2491
0.20%
Altın
968.12
0.56%
Borsa
2416
0.32%
Bitcoin
353.592
2.18%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  MEB'den ecdat mirası için ilk laboratuvar

  Taşınabilir tarihi eserlerin korunması ve onarımı amacıyla İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde Restorasyon Konservasyon Laboratuvarı kuruldu.
  • AA
  • 21.11.2018 - 11:41
  • Güncelleme : 21.11.2018 - 11:41
  MEB'den ecdat mirası için ilk laboratuvar

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nce, Türk kültürünün önemli bir kolu olan geleneksel sanatların, ulusal ve evrensel boyutta tanınmasını, eğitimini, üretimini, restorasyon yoluyla korunmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla projeler düzenleniyor.

  TÜRK SÜSLEME SANATI

  Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde ve Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları arasında sağlanan iş birliği protokolü ile yürütülen Puşide Projesi de bu kapsamda Türk süsleme sanatı içerisinde önemli bir yere sahip.

  MEB den ecdat mirası için ilk laboratuvar #1

  KORUNACAKLAR

  Proje, zaman içinde yok olma tehdidi altındaki Osmanlı hanedan türbelerinde görülen Maraş işi puşidelerin, desen arşivlerinin hazırlanmasını, ihtiyaç dahilinde yeniden işlenmesini ve uygun görülenlerin korunmasını öngörüyor.

  Projede, İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nün müzesindeki tekstil eserlerinin korunması da yer alıyor.

  İLK PROJE VALİLİKTEN

  İstanbul Valiliği, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü, 23 Ekim'de, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tarihi Bina ve Türbesi'ndeki 8 farbelanın (tekstil eser) restorasyon ve konservasyonu için Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ile çalışma başlattı.

  MEB den ecdat mirası için ilk laboratuvar #2

  RESTORASYONU YAPILACAK

  Bu kapsamda, pencerelerin ahşap taçlarına tutturulan, yeşil atlas dokuma kumaştan yapılan astarlı farbelalardaki hasarlar tespit edildi, mikroskobik analizlerden sonra restorasyonu ve konservasyonu yapılmak üzere depo ortamında korumaya alındı.

  Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde, bundan sonra da taşınabilir kültür varlıklarına ait tekstil ve kağıt eserlerin restorasyonu hedefleniyor.

  MEB den ecdat mirası için ilk laboratuvar #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir