Euro
10.0552
-0.13%
Dolar
8.4544
-0.01%
Altın
497.19
0%
Borsa
1.392
2.27%
Bitcoin
336.050
-1.21%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  YKS'de 3'ncü olan imam hatip mezunu

  YKS'de 3'ncü olan imam hatip mezunu

  Üniversiteye girmek için yapılan YKS'de sözel puan türünde 3. olan Muhammed Akif Aydın, tercihini ilahiyat fakültesinden yana kullandı.
  • AA & Ensonhaber
  • 20.08.2019 - 12:34
  • Güncelleme : 20.08.2019 - 12:34

  Yükseköğretim Kurumlar Sınavı'nda (YKS) sözel puan türünde Türkiye üçüncüsü olan Muhammed Akif Aydın, puanı birçok bölümü kazanacak durumda olmasına rağmen ilahiyat fakültesini tercih etti.

  ÇOCUKLUK HAYALİ

  Girdiği YKS sınavında 494,68 puan alarak Türkiye üçüncüsü olan İstanbul Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu Muhammed Akif Aydın, üniversite eğitimi için tercihini "çocukluk hayali olan" ilahiyat fakültesinden yana yaptı. 29 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne kayıt yaptırdıktan sonra Konya'da ikamet eden ailesinin yanına gelen Muhammed Akif Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başından beri hedefinin hep ilahiyat fakültesi olduğunu söyledi.

  YKS üçüncüsünün tercihi ilahiyat fakültesi oldu VİDEO


  Bu tercihi yapmasında ailesinin katkı ve desteğine değinen Aydın, kendisine ilahiyat bilincini aşıladığı ve bu şekilde yetiştirdiği için ailesine müteşekkir olduğunu anlattı.

  YKS de 3 ncü olan imam hatip mezunu #1

  "PUANIM TÜM FAKÜLTELERE YETİYORDU"

  Bu hedefine ulaştığı için mutlu olduğunu ifade eden Aydın, şunları kaydetti: "Üniversite sınavında beni başarılı olmaya iten motive eden şey şuydu; ilahiyat fakültelerine karşı toplumda kötü bir algı var. Başarısız öğrencilerin oraya gittiği söyleniyor. Ben bu algıyı kırmak için, bunu bir motivasyon sebebi olarak kullanarak, sınava ciddi biçimde hazırlandım. Almış olduğum puan, hemen hemen tüm fakültelere yeten bir puandı. Birçok mühendislikler ve hukuk fakültelerine puanım yetiyordu."

  YKS de 3 ncü olan imam hatip mezunu #2

  Hafız olduğunu dile getiren Aydın, okulunu bitirdiğinde iyi derecede Arapça ve İngilizce öğrenmiş bir biçimde, üniversitede akademisyen olarak kalıp İslam'a hizmet etmeyi hedeflediğine dikkat çekerek, "Klasik profesörler gibi, odasında oturup çay içen değil, sahada olan, Kudüs'e giden bir akademisyen olmak istiyorum." dedi.

  Öte yandan Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Muhammed Akif Aydın'ı makamında kabul ederek, başarısından dolayı tabloyla ödüllendirdi.

  YKS de 3 ncü olan imam hatip mezunu #3

  EKŞİ'DE BAŞLIK AÇILDI

  Aydın'ın bu başarısı hakkında Ekşi Sözlük'te başlık açıldı. Yazılan yorumların birçoğu ise başarılı öğrenciyi eleştiren cinsten oldu.

  YKS de 3 ncü olan imam hatip mezunu #4

  YKS de 3 ncü olan imam hatip mezunu #5

  YKS de 3 ncü olan imam hatip mezunu #6

  ARKADAŞI SAVUNDU

  Muhammed Akif Aydın'ın arkadaşı ise Twitter hesabından, Aydın'ı savundu. Aydın'ın, mütevazı olduğu için birçok özelliğini paylaşmadığını söyledi.

  YKS de 3 ncü olan imam hatip mezunu #7

  YKS de 3 ncü olan imam hatip mezunu #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir