Petrol
109.2
-0.07%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
468.987
-3.53%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  Avrasya Tüneli 2 bilezikle Manş'tan daha dayanıklı oldu

  Avrasya Tüneli 2 bilezikle Manş'tan daha dayanıklı oldu

  Avrasya Tüneli'nde olası büyük depreme karşı dayanıklılığı artırmak için monte edilen 2 sismik bilezik, ömrünü Manş'tan 7 yıl daha uzattı.
  • Ajanslar
  • 27.08.2015 - 05:45

  Avrasya Tüneli 2 bilezikle Manş tan daha dayanıklı oldu #1

  Dünyanın en iyi mühendislik projelerinden olan ve Asya ile Avrupa kıtalarını tüp geçişiyle birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli Projesi (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) büyük depreme karşı sismik bileziklerle güçlendirilirken, en az 127 yıl olarak biçilen segment ömrü, Manş için öngörülen 120 yıllık kullanım süresini aştı.

  Avrasya Tüneli 2 bilezikle Manş'tan daha dayanıklı oldu

  Kıtalar arası 100 dakika sürecek bir yolculuğu Kazlıçeşme-Göztepe arasında 15 dakikaya indirecek proje çalışmalarında son 15 aya girildi. Sözleşmeye göre 2017 yılının Ağustos ayında hizmete alınması planlanan tünelin, 2016’nın sonunda açılması öngörülüyor.

  Avrasya Tüneli 2 bilezikle Manş tan daha dayanıklı oldu #2

  DEPREME KARŞI SİSMİK BİLEZİKLER TAKILDI

  Tünel uzunluğu 5 bin 400 metre olan projenin Boğaz’ın altında kalan 3 bin 340 metrelik kısmı yoğun kazı çalışmalarıyla 6 ay erken tamamlanarak, 490 günde geçildi. Proje, Yap-İşlet-Devret modeliyle yaklaşık 1 milyar 245 milyon dolarlık finansmanla yapılıyor. Yatırım için 960 milyon dolarlık uluslararası kredi sağlanırken, 285 milyon dolarlık özkaynak da Yapı Merkezi ve SK E&C tarafından temin edildi.

  1.672 bilezikten (ring) oluşan tünelde, olası büyük bir depreme karşı tünelin dayanıklılığını artırmak amacıyla iki ayrı noktada sismik bilezik monte edildi. Ayrıca tüneldeki bileziklerin üretiminde kullanılan yüksek performanslı prekast beton, 100 yıl servis süresi hedeflenerek, Yapı Merkezi tesislerinde üretildi. Uluslararası sertifika kuruluşunca yapılan analiz ve simülasyonlarda segment ömürlerinin en az 127 yıl olduğu rapor edildi.

  Avrasya Tüneli 2 bilezikle Manş tan daha dayanıklı oldu #3

  2 KATLI 2'ŞER ŞERİTLİ TÜNEL

  Günde 130 bin aracın geçmesi beklenilen projenin kullanıma alınmasıyla şehir trafiği rahatlarken, seyahat süresinin kısalması ile emisyonda, yakıt tüketiminde ve araç bakım masraflarında azalma gerçekleşecek. “İstanbul silüetine saygılı” proje sonrası özellikle Tarihi Yarımada’nın doğusunda, Boğaziçi, Galata ve Unkapanı köprülerinde trafik yoğunluğunda hissedilir rahatlama yaşanması bekleniyor. İkişer şeritli 2 katlı olarak inşa edilen tüneli yalnızca küçük otobüs, minibüs ve otomobillerin kullanımına izin verilecek.

  Avrasya Tüneli 2 bilezikle Manş tan daha dayanıklı oldu #4

  MANŞ TÜNELİ'NİN ÖMRÜNDEN 7 YIL DAHA UZUN

  İngiltere’nin Dover şehri ve Fransa’nın Calais şehri arasında Manş Denizi’nin altında 32 mil boyunca uzanan Manş Tüneli projesi, 120 yıllık kullanım ömrüne göre inşaa edilmişti. 2 ülke arasını hızlı trenlerle 20 dakikaya kadar düşeren 21 milyar dolarlık projede, 120 yıl içinde onarım zorluğuna karşı malzemede hiçbir masraftan kaçınılmadı.

  Avrasya Tüneli 2 bilezikle Manş tan daha dayanıklı oldu #5

  OTOMOBİLDEN 4 DOLAR GEÇİŞ ÜCRETİ

  2 bin 124 çalışanın görev aldığı, toplam 250 iş makinesinin kullanıldığı projenin tasarım ve inşaatını yapan Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ, tünelin 24 yıl 5 ay süreyle işletilmesini üstlenecek. Proje yatırımı için kamu kaynaklarından hiçbir harcamada bulunulmuyor. İşletme süresinin tamamlanması ile Avrasya Geçişi kamuya devredilecek. Araç geçiş ücretleri açılış yılında tek yönde otomobiller için ilk yıl KDV hariç 4 dolar, minibüsler için KDV hariç 6 dolar olarak uygulanacak. Avrasya Geçişi, bugünkü aşamasında bile, 5 ödül kazandı. Proje, sahip olduğu yüksek standartlarıyla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) sürdürülebilirlik açısından en başarılı projelere verdiği “En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü”ne layık görüldü.

  Avrasya Tüneli 2 bilezikle Manş tan daha dayanıklı oldu #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir