Euro
15.0124
-3.31%
Dolar
13.2374
-3.17%
Altın
761.91
-2.16%
Borsa
1.857
2.64%
Bitcoin
766.559
1.34%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Bakan Karaismailoğlu: Öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğiz

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir açıklama yaparak ihtiyaç olduğu sürece öğrencilere ücretsiz internet paketlerinin verilmeye devam edileceğini söyledi.
  • AA
  • 29.09.2020 - 12:53
  Bakan Karaismailoğlu: Öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğiz

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, koronavirüs salgını döneminde evlerinden online olarak uzaktan eğitim şeklinde derslerin takip edilmesinden dolayı ihtiyacın artması ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.

  AUS STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI TANITIM PROGRAMINDA AÇIKLADI

  Bakan Karaismailoğlu, "Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nın tanıtım programında yaptığı konuşmada, "İhtiyaç olduğu sürece öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğiz." dedi.

  Karaismailoğlu: Öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğiz VİDEO

  SON 6 AYDA BİLGİ VE İLETİŞİM ALTYAPILARININ ÖNEMİ ARTTI

  Dünyanın büyük bir hızla dijitalleştiğine dikkati çeken, Karaismailoğlu, dünyanın ve ülkenin içinde bulunduğu salgın koşullarında, son 6 ayda bilgi ve iletişim altyapılarının öneminin daha da arttığını anlattı.

  Özellikle sesli ve görüntülü arama, uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma uygulamaları, video konferans toplantıları, e-sağlık uygulamaları, e-Ticaret ve e-Devlet uygulamaları kullanımı önemli ölçüde yaygınlaşırken sosyal ve ekonomik hayatın, bilgi ve iletişim altyapılarına daha fazla bağımlı hale geldiğine işaret eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

  İNTERNET KULLANIMI YÜZDE 51, MOBİL ABONELERİN AYLIK İNTERNET KULLANIMI YÜZDE 56 ARTIŞ GÖSTERDİ

  "Özellikle salgın sürecinin başlangıcından itibaren ilk 3 aylık dönemde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre sabit abonelerin aylık internet kullanımı yüzde 51, mobil abonelerin aylık internet kullanımı yüzde 56 arttı. Güçlü haberleşme altyapımızla operatörlerimiz, tüm trafik artışlarını karşılayarak vatandaşlarımıza kesintisiz iletişim sunmaya devam etmektedir. Diğer yandan vatandaşlarımızın artan zorunlu iletişim ihtiyaçlarına yönelik çözümler de üretmekteyiz."

  İHTİYAÇ OLDUĞU SÜRECE ÖĞRENCİLERİMİZE ÜCRETSİZ İNTERNET PAKETLERİNİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

  Karaismailoğlu, salgın döneminde Bakanlık olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, "Bu sayede Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak öğrencilerimizin uzaktan eğitim süreçlerine destek oluyoruz. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile yapmış olduğumuz bu çalışmalar ile ihtiyaç olduğu sürece öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğimizin altını çizmek istiyorum." diye konuştu.

  Bakan Karaismailoğlu: Öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğiz #1

  “EĞİTİM, SAĞLIK, BANKACILIK VE ENERJİ ÜZERİNDEN ANLIK OLARAK TRAFİKLERİ TAKİP EDİYORUZ”

  Salgın döneminde bilgi ve iletişim altyapısında eğitim, sağlık, bankacılık ve enerji olmak üzere kritik altyapıların hizmet sürekliliğini sağlamak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yer alan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi üzerinden anlık olarak trafikleri takip ettiklerini anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

  "Siber vatanımızda da gözetimimizi ve hakimiyetimizi büyük bir hassasiyetle sürdürmekteyiz. Son 6 ayda, Kovid ve korona konulu, zararlı yazılım ve oltalama türündeki siber tehditlerle ilgili birçok önleyici faaliyeti yerine getirmiş bulunuyoruz. Bu çerçevede Kovid-19 ile alakalı 42 adet zararlı yazılım tespiti, 420 komuta kontrol merkezinin engellenmesi, 71 sahte video konferans uygulamasının tespiti ve engellenmesi, uzaktan yönetim servisleri ve ara yüzleri ile ilgili toplamda 5 bin 879 zafiyetin tespiti ve kapattırılması, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmiştir."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir