Euro
9.9228
0%
Dolar
8.3519
0.05%
Altın
486.24
-0.1%
Borsa
1.4
0%
Bitcoin
326.802
-2.59%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Bank Asya vergi tahsilatı yapamayacak

  Bank Asya vergi tahsilatı yapamayacak

  Asya Katılım Bankası AŞ (Bank Asya) ile vergi tahsilatına ilişkin imzalanan protokoller sonlandırıldı.
  • 07.08.2014 - 13:47

  bankasya

  Asya Katılım Bankası AŞ (Bank Asya) ile vergi tahsilatına ilişkin imzalanan protokoller sonlandırıldı.

  HİSSELER İŞLEME KAPATILDI

  Öte yandan Borsa İstanbul'daki Bank Asya hisseleri işleme kapatıldı. 

  Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada Hisse Senetleri (Pay) Piyasası Yönetmeliği'nin 25/a maddesine göre işlem uygulandığı ifade edildi. Söz konusu maddede "Bir hisse senedinde ya da hisse senedini ihraç eden ortaklığa ait olarak alıcı ve satıcıların kararlarını etkileyecek önemde bilgiler olduğunun öğrenilmesi ve Borsa Yönetiminin bu bilgilerden borsa üyelerinin ve müşterilerinin haberdar edilmesini gerekli görmesi" ifadeleri yer alıyor. Bu, 'spekülasyon' yapıldığını öğrenen Borsa'nın harekete geçtiği anlamına geliyor.

  Bank Asya vergi tahsilatı yapamayacak #2

  8 EYLÜL'DE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

  Fesih işlemi 8 Eylül 2014'te yürürlüğe girecek. Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruda, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 41. maddesinde amme alacaklarının bankalar aracılığı ile tahsiline izin vermeye Maliye Bakanlığı'nın yetkili kılındığı hatırlatıldı.

  "USUL VE YÖNTEMLER BELLİ"

  Bu yetki kapsamında yapılan protokollerle bankaların vergi tahsilatına aracılık ettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi;

  "Vergi tahsilatına yetki veren protokoller ile bankaların yetkileri, düzenleyecekleri belgeler, tahsil edecekleri tutarları Hazine hesaplarına aktarma süreleri, tahsilat bilgilerinin elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığı kayıtlarına intikali gibi tahsilat işlemlerinin güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesini sağlayacak usul ve yöntemler belirlenmiştir. Aynı protokollerde tarafların gerekli duyuruyu yapmak koşuluyla vergi tahsilatlarına aracılık işlemini sonlandırmaları mümkün kılınmıştır.

  "AKSAKLIĞA MEYDAN VERMEMEK İÇİN.."

  Gelir İdaresi Başkanlığınca söz konusu tahsilatların herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek şekilde yapılması hususu sürekli olarak izlenmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır.

  "DEĞERLENDİRMENİN SONUCUNDA SONLANDIRMAYI UYGUN GÖRDÜK"

  Yapılan değerlendirmeler sonucunda Asya Katılım Bankası AŞ ile yapılmış olan vergi tahsilatına ilişkin protokollerin sonlandırılması uygun görülmüş ve anılan bankaya yapılan bugünkü tarihli tebligatla gerekli bildirimde bulunulmuştur. Fesih işlemi 8 Eylül 2014'te yürürlüğe girecektir. Banka, bu tarihe kadar vergi daireleri adına vergi tahsilatlarını yapabilecek ve tahsil ettiği tutarları feshe konu protokollerde belirtilen süre ve şekilde Hazine hesaplarına aktaracaktır."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir