Dolar
8.3016
0.545%
Euro
9.7519
0.9806%
Altın
1879.95
0.1555%
Borsa
1126.99
-2.2244%
G. Altın
501.518
0.6033%
Bitcoin
110130.76
-0.0998%
17ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 17 C

  Cemil Ertem: TCMB faizleri yukarı çekebilir

  Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı, "Enflasyon beklentileri bozulduğu taktirde TCMB faizleri yukarı çekebilir" dedi.
  • Haber Merkezi
  • 23.11.2017 - 12:01
  Cemil Ertem: TCMB faizleri yukarı çekebilir

  ertem

  Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem Reuters'a şu açıklamaları yaptı:

  BİR BAKARSINIZ YARIN DA GLP YUKARI ÇIKARILIR

  * TCMB kur değil enflasyon hedeflemesi yapıyor; TCMB kısa süre önce ortalama fonlama maliyetini 25 bp artıran adımı attı, bir bakarsınız yarın da GLP'yi yukarı çıkartır.

  * Önemli olan TCMB'nin faiz artırımı yapmaya gerek görmesi; gerek görürse yapar, gerek görürse bunu yapmaktan çekinmeyeceğini düşünüyorum.

  * Merkez Bankası'nın bir adım atması gerektiğinde herhangi bir sebepten bu adımı atamayacağına yönelik endişe tamamen gerçekdışı; TCMB enflasyon hedeflemesi doğrultusunda gerektiğinde her türlü adımı atar.

  PİYASA DIŞI YAPTIRIM OLMAZ

  * TCMB'nin döviz piyasasına yönelik son adımlarının kurda etkisi olmadı demek yanlış, banka bu adımı reel sektörü kur ataklarından korumak adına yaptı; etkileri orta vadede görülecektir.

  * Faiz konusu da dahil Türkiye'de piyasa dışı hiçbir zorlama, hiçbir yaptırım olmaz; piyasa dışı bir adım atılmaz, atılmayacak.

  * Cumhurbaşkanı'nın (TCMB eleştirisi) operasyonel alandaki araç bağımsızlığına yönelik değildir, araç bağımsızlığı bakidir.

  * Hazine 2018'i 2017'de yaptığı borçlanmalarla hemen hemen garanti altına aldı, Hazine'nin pozisyonu belki gereğinden de fazla iyi.

  * Enflasyonda ve işsizlikte 2018 ilk çeyrekte önemli bir düşüş olacak, enflasyonda ilk çeyrekte 200 bp düşüş bekliyorum; işsizlikte ilk çeyrekte düşüş için ciddi adımlar atılacak.

  TCMB FAİZLERİ YUKARI ÇEKEBİLİR

  * TCMB'nin dikkat ettiği enflasyon hedeflemesidir; enflasyon beklentileri bozulduğu taktirde TCMB faizleri yukarı çekebilir, bunu her an yapabilir 14 Aralık'ı beklemesine de gerek yok.

  * Ekonomi yönetimi, Cumhurbaşkanı, siyasi irade piyasa dışı zorlamaların ekonomiyi bozacağını, spekülatif fiyatlamalar olacağını çok iyi biliyor irrasyonel hiçbir politika beklenmemeli.

  * Kamu bankaları faizlerin düşmesi konusunda daha aktif ve piyasa yapıcı olabilir; operasyonel giderleri düşürme konusunda adım atılabilir, bu da faizleri düşürücü etkidir.

  Görüş Bildir