Petrol
93.88
0.14%
Euro
18.4451
0.45%
Dolar
18.572
-0.30%
Altın
1.027
0.18%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
380.165
0.46%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  Elektronik ticaretle ilgili tasarı TBMM'den geçti

  Elektronik ticaretin düzenlenmesine ilişkin kanun tasarısı kabul edilerek yasalaştı.
  • 23.10.2014 - 21:13
  Elektronik ticaretle ilgili tasarı TBMM'den geçti

  Elektronik ticaretle ilgili tasarı TBMM den geçti #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı, "iç güvenlik reform paketine" ilişkin ilk yasal düzenleme Meclis Genel Kurulu'nun gündemine geldi.

  TÜKETİCİ ONAYI OLMADAN TİCARİ İLETİ YASAKLANDI

  2 yılı aşkın süredir askıda bekleyen, tüketicinin "elektronik alanda güvenliğini" sağlayan tasarıya göre; internet ve cep telefonu üzerinden ticari elektronik iletiler, artık tüketicinin onayı alınmadan gönderilemeyecek. Abonelik sözleşmesi çerçevesinde abonelere reklam, pazarlama, propaganda veya cinsel içerikli otomatik aramalar ile e-posta, faks ve SMS gönderimlerinde alıcılardan önceden izin alınması gerekecek. Onay almadan mesaj ve ileti gönderenlere yüzbinlerce lira para cezaları verilecek.

  TİCARİ İLETİLER HANGİ ŞARTLARDA GÖNDERİLECEK

  Kanuna göre, hizmet sağlayıcıları, elektronik iletişim araçlarıyla sözleşmenin yapılmasından önce alıcıların kolayca ulaşabileceği şekilde ve güncel olarak tanıtıcı bilgileri sunacak. Hizmet sağlayıcı varsa mensubu olduğu meslek odası ile meslekle ilgili davranış kurallarını ve bunlara elektronik olarak ne şekilde ulaşılabileceğini belirtecek.

  Alıcının, siparişini elektronik iletişim araçlarıyla vermesi halinde; hizmet sağlayıcı, siparişin onaylanması aşamasında ve ödeme bilgilerinin girilmesinden önce, ödenecek toplam bedel de dahil, sözleşmenin şartlarının alıcı tarafından açıkça görülmesini sağlayacak. Hizmet sağlayıcı, alıcının siparişini aldığını elektronik iletişim araçlarıyla teyit edecek.


  Görüş Bildir