Euro
8.9996
0%
Dolar
7.4096
0.07%
Altın
442.23
0.1%
Borsa
1.54
-0.15%
Bitcoin
242.399
2.06%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  Elektrik desteği Resmi Gazete'de

  İhtiyaç sahiplerine, hanedeki kişi sayısı kriteri dikkate alınarak, aylık 80 liraya kadar destek verilecek.
  • AA
  • 28.02.2019 - 07:11
  • Güncelleme : 28.02.2019 - 07:11
  Elektrik desteği Resmi Gazete'de

  Düzenli yapılan sosyal yardımlar veya aylıklardan faydalandırılan hanelerden Türk Vatandaşı hak sahiplerine, hak sahipliği kriterlerini kaybedinceye kadar elektrik tüketim desteği sağlanacak.

  EPDK HESAPLAYACAK

  Elektrik tüketim desteği kapsamında aktarılacak tutarların hesaplanmasında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından onaylanan elektrik faturalarına, esas tarife tablolarında alçak gerilim seviyesinden bağlı mesken abone grubu için belirlenmiş bedeller ile pay, fon ve vergilerin mesken haneler için uygulanan tavan oranları dahil edilerek, kilovatsaat başına ortaya çıkan birim bedel dikkate alınacak.

  ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİNİN FİNANSMANI

  Elektrik tüketim desteği, öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kullanılarak yapılacak.

  Fon kaynaklarının yeterli olmaması durumunda ödeme için ihtiyaç duyulan tutar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine konacak ilave ödenekten karşılanacak.

  Elektrik desteği Resmi Gazete de #1

  Elektrik tüketim desteğinin uygulanma yöntemi, kapsamda olan düzenli yardım programları ve aylıklar ile verilecek destek miktarının hanedeki kişi sayısı kriterine göre belirlenmesi ve desteğe ilişkin diğer hususlara dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşleri alınarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenecek.

  Elektrik tüketim desteği kapsamında yapılan ödemeler, diğer sosyal yardımlar ve aylıklar için yapılacak muhtaçlık hesaplaması ile genel sağlık sigortası gelir tespitinde gelir olarak dikkate alınmayacak.

  BAKAN SELÇUK'UN AÇIKLAMASI

  Konuyla ilgili açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, şu ifadeleri kullandı: "2 milyon 22 bin haneye elektrik desteği ödemesi 1 Mart (yarın) itibarıyla başlayacak."

  Elektrik desteği Resmi Gazete de #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir