Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
722.917
-6.01%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Fed'den faiz açıklaması

  ABD Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu.
  • AA
  • 28.07.2016 - 01:19
  Fed'den faiz açıklaması

  Fed’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) iki günlük temmuz ayı toplantısı sona erdi.

  Toplantının ardından yayınlanan karar metninde, FOMC üyelerinin gösterge faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını 1'e karşı 9 oyla aldığı, Kansas City Fed Başkanı Esther George'un bir önceki toplantıda olduğu gibi muhalif tarafta yer aldığı belirtildi.

  Fed'in karar metninde, "FOMC’nin haziran toplantısından bu yana alınan veriler, iş gücü piyasasındaki iyileşmeye ve ekonomik faaliyetlerdeki genişlemeye işaret ediyor. Haziran'daki iş gücü artışı Mayıs'taki zayıf yükselişe göre çok güçlüydü." değerlendirmesine yer verildi.

  ABD ekonomisinde hanehalkı harcamalarının güçlü büyüme gösterdiği, ancak iş yatırımlarının zayıf kaldığı belirtilen karar metninde, geçmişteki düşük enerji fiyatları nedeniyle enflasyonun FOMC'nin yüzde 2'lik hedefinin altında kaldığı ifade edildi.

  Metinde, ekonomik faaliyetlerin makul hızda, iş piyasası göstergelerinin ise güçlü şekilde artmasının beklendiği vurgulanırken, "Enflasyonun yakın dönemde düşük kalması bekleniyor. Ancak, düşük enerji fiyatlarının geçici etkileri yok olup iş piyasası daha da güçlenince, orta vadede enflasyonun yüzde 2'ye yükseleceğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

  Ekonomik görünüme yönelik kısa vadeli risklerin azaldığı bildirilen metinde, enflasyon göstergeleriyle finansal ve ekonomik gelişmelerin yakından takip edileceği kaydedildi.

  EYLÜL'DE FAİZ ARTIŞI GELEBİLİR

  Fed'in karar metninde, "Ekonomik görünüme yönelik kısa vadeli risklerin azaldığı" ifadesine yer verilmesi, bazı uzmanlar tarafından "bankanın eylülde faiz artışına gidebileceği"nin işareti olarak yorumlandı.

  FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 20-21 Eylül tarihlerinde yapılacak. Eylül toplantısı, Fed Başkanı Janet Yellen'in kararların açıklanmasını takiben basın konferansı düzenleyecek olması nedeniyle önem taşıyor. Ekonomistler, eylüle kadar gelecek verilerin, enflasyonda istenilen iyileşmeyi yansıtması ve yeni bir finansal dalgalanma yaşanmaması durumunda, Fed'in bu toplantıda yeniden faiz artışına gidilebileceğini öngörüyor.

  PİYASALAR FOMC KARARLARINI FİYATLIYOR

  Fed kararı öncesi New York borsasında satış ağırlıklı seyreden Dow Jones ve Standard and Poor's endeksleri, toplantının karar metnini takiben kayıplarını geri aldı ve yükselişe geçti. Nasdaq Teknoloji Endeksi de şu sıralar yüzde 0,8 değer artışıyla işlem görüyor.

  Diğer taraftan, karar öncesinde 0,9093 seviyesinde seyreden dolar/avro paritesi, metnin yayınlanmasının ardından 0,7560'a kadar geriledi. Dolar/TL paritesi de karar öncesi 3,0385 seviyesindeyken, karar sonrasında 3,0160 düzeyine indi.

  Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, karar sonrasında 43,91 dolardan 44,12 dolara, ABD türü ham petrolün varil fiyatı da 41,88 'ten 42,17 dolara yükseldi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir