Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
362.879
-0.19%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Girişimcilik programı ile İstanbul, küresel girişimcilik merkezi olacak

  Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre, program döneminde KOBİ ve girişimcilere yönelik yenilikçi finansman imkanları geliştirilerek yeni uygulamalar devreye sokulacak.
  • AA
  • 28.10.2020 - 12:01
  • Güncelleme : 28.10.2020 - 12:05
  Girişimcilik programı ile İstanbul, küresel girişimcilik merkezi olacak

  2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında kurumsal ve bireysel girişim sermayesi, kitle fonlaması, etki yatırımcılığı gibi alternatif finansman imkanları güçlendirilecek ve kullanımlarının artırılması sağlamak amacıyla bir dizi karar alındı.

  Bu kararlardan öne çıkanlardan birisi de İstanbul'un küresel girişimcilik merkezlerinden biri haline getirilmesinin hedeflenmesi oldu. Bu kapsamda Uluslararası "İstanbul Girişimcilik Programı"nın hayata geçirilmesi planlanıyor.

  TÜRKİYE GİRİŞİM EKOSİSTEMİ PLATFORMU KURULUYOR

  Türkiye'deki girişimcilik ekosisteminde yer alan tüm paydaşların faydalanabileceği Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu kurulacak. Düzenli olarak güncellenecek bu platformda, girişim bilgileri yer alacak, yatırımcılar tanıtılacak, girişimcilerin kullanabileceği kuluçka ve hızlandırma merkezleri hakkında bilgiler bulunacak, girişimciliğe yönelik destekler özetlenecek, eğitimler listelenecek ve gelişmeler paylaşılacak.

  EKOSİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİNE ÖNCELİK VERİLİYOR

  Girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesine yönelik yapıların geliştirilmesine öncelik verilecek. Bu amaçla teknoloji geliştirme bölgelerinin (TGB) bölge alanı dışında farklı lokasyonlarda ve şehir merkezlerinde kuluçka merkezi kurabilmesine ilişkin ikincil mevzuat çalışmaları tamamlanacak. TGB'lerin idare, Ar-Ge, atölye, kuluçka merkezi binaları ile altyapı inşaatları desteklenecek ve böylece yeni girişimciler için daha fazla uygun alan oluşturulması sağlanacak.

  Kurumsal şirketlerin ve yöneticilerinin, erken aşama girişimlerine yönelik hızlandırma programlarına katılımını, yatırımcı olmalarını, mentorluk desteği sunmalarını ve sipariş desteği vermelerini özendirecek mekanizmalar geliştirilecek.

  E-ticaret

  MARKALAŞMA VE E-TİCARETE İLAVE DESTEK

  Girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla bürokratik ve hukuki öngörülebilirlik artırılacak, mevzuat sadeleştirilecek. Bu amaçla Ulusal Girişimcilik Stratejisi hazırlanacak.

  ESNAF VE SANATKARA İHRACATIN YOLLARI ANLATILACAK

  Türkiye genelinde esnaf ve sanatkarlar odaları ve birlikleri bünyesinde, esnaf ve sanatkarlara ihracat süreçleri, girişimcilik, Ar-Ge ve yenilikçilik ile devlet yardımları hakkında eğitim, danışmanlık ve bilgi desteği sağlayacak birimler oluşturulacak.

  ESNAF VE SANATKARA KREDİ DESTEĞİNE DEVAM EDİLECEK

  Esnaf ve Sanatkarlar Destek Sistemi yenilenerek finansal desteklerin çeşitliliği sağlanacak, uygun koşullu kredi desteklerine devam edilecek. Hazine destekli kullandırılan kredilerde imalat sektörüne, ihracata, markalaşmaya, e-ticarete yönelen esnaf ve sanatkarlara ilave faiz desteği sağlanarak bu desteklerin etkinliği artırılacak.

  Girişimcilik programı ile İstanbul, küresel girişimcilik merkezi olacak #2

  İSTANBUL KÜRESEL GİRİŞİMCİLİK MERKEZİNE DÖNÜŞECEK

  İstanbul, öncelikle bölgesel, sonrasında ise küresel girişimcilik merkezlerinden biri haline getirilecek. Bu kapsamda yurt dışından girişim, girişimci ve ekosistem aktörlerinin ülkeye gelmesini cazip kılacak destekler ve düzenlemeler içeren "Uluslararası İstanbul Girişimcilik Programı" başlatılacak.

  Bu program kapsamında hazırlanan "İstanbul Uluslararası Girişimcilik Stratejisi" paydaşlarla iş birliği halinde uygulamaya konulacak.

  SOSYAL GİRİŞİMCİLİKLE İLGİLİ DÜZENLEME GELİYOR

  Sosyal girişimcilikle ilgili düzenleme yapılacak, sosyal etkinin ölçülmesine yönelik kapasite artırılacak, analiz sonuçlarına göre iyi uygulamaların topluma katkıları oranında destek miktarlarının kademeli olarak artırılması sağlanacak. Sosyal girişimcilik potansiyelinin yüksek olduğu bölgelerde "sosyal girişimcilik", "sosyal inovasyon" ve "sosyal sorumluluk" alanlarında destek programları uygulamaya geçirilecek.


  Görüş Bildir