Euro
11.1415
1.04%
Dolar
9.5245
0.47%
Altın
551.36
0.62%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
587.533
4.30%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  IMF Başkanı Georgieva: Yeni ekonomik tahminler daha kötü

  Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva, ülke ekonomilerine ilişkin bu ay yapacakları büyüme tahminlerinin bir önceki tahminlerden daha kötü olduğunu açıkladı.
  • AA
  • 15.06.2020 - 23:22
  IMF Başkanı Georgieva: Yeni ekonomik tahminler daha kötü

  IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Bratislava merkezli think-tank kuruluşu GLOBSEC tarafından düzenlenen, "Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sonrası dönemde mali istikrar ve toparlanmada IMF'nin rolü" konulu telekonferans etkinliğine katıldı.

  "170 EKONOMİNİN MİLLİ GELİRİ DÜŞECEK"

  İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana hiçbir krizin koronavirüs gibi küresel olmadığını belirten Georgieva, Avrupa ülkelerinin de aralarında bulunduğu 170 ekonominin bu yılı daha düşük kişi başına düşen milli gelirle tamamlayacağını dile getirdi.

  MALİ ÖNLEMLER 10 TRİLYON DOLARI BULDU

  Georgieva, ekonominin ani şekilde durması üzerine hükümetler, merkez bankalarının hızlıca önlemler aldığını anımsatarak, büyük bir likidite artışı olduğunu ve mali önlemlerin tutarının 10 trilyon doları bulduğunu kaydetti.

  IMF Başkanı Georgieva: Yeni ekonomik tahminler daha kötü #1

  DÜNYA EKONOMİSİ YÜZDE 3 KÜÇÜLECEK

  Nisan'da yayımlanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda ülke ekonomilerine yönelik beklentilerini açıkladıklarını belirten Georgieva, dünya ekonomisinin yüzde 3 daralacağını öngördüklerini hatırlattı.

  ÇOK AZ ÜLKE BÜYÜME GÖSTERECEK

  Georgieva, "Bir sonraki tahminlerimizi haziranda yapacağız ve ne yazık ki daha kötü olacak. Ülkelerin birçoğuna ilişkin tahminlerimizi aşağı yönlü revize ederken, az sayıda ülke için yukarı yönlü revizyon yapacağız." ifadesini kullandı.

  IMF'NIN NİSAN RAPORU

  Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun Nisan 2020 sayısını "Büyük Tecrit" başlığı ile yayımlayan IMF, küresel ekonomik büyüme tahminini bu yıl için yüzde 3,3'ten yüzde eksi 3'e düşürmüş, gelecek yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini ise 3,4'ten 5,8'e yükseltmişti.

  IMF'nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'na ilişkin güncellemesini 24 Haziran'da açıklaması bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir