Euro
11.1476
0%
Dolar
9.5293
0.02%
Altın
551.03
0%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
587.436
4.26%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  MB: Sağlıksız fiyat oluşumları takip ediliyor

  Rezervlerdeki düşüşe ilişkin açıklama yapan Merkez Bankası, "Rezervlerimizi güçlendirme politikasına kararlılıkla devam ediyoruz." dedi.
  • Haber Merkezi
  • 25.03.2019 - 08:39
  • Güncelleme : 25.03.2019 - 08:39
  MB: Sağlıksız fiyat oluşumları takip ediliyor

  Açıklamada, brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmaların, olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklandığı ve öngörülmeyen bir durum olmadığı ifade edildi. Banka, ayrıca sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiğini bildirdi.

  Merkez Bankası'nın açıklamasında şu ifadelere de yer verildi;

  "Ülkemiz ekonomisine ilişkin makro göstergeler, koordineli politika adımlarının etkisiyle dengelenme sürecinin devamına işaret etmektedir.

  İLK ÇEYREKTE ILIMLI TOPARLANMA

  Öncü veriler, ilk çeyrekte yurt içi talepte ılımlı bir toparlanmanın gerçekleştiğini göstermektedir. Mal ihracatı ve turizm talebindeki güçlü seyirle birlikte net ihracat büyümeye yüksek katkı vermektedir. Bu çerçevede cari dengedeki iyileşmenin hızlanarak sürmesi beklenmektedir.

  DENGELENME SÜRECİNDE FİYAT İSTİKRARI HEDEFİ

  Ekonomik dengelenme sürecinde para politikası, fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda şekillenirken maliye politikası ile güçlü eşgüdüm enflasyonla mücadeleyi desteklemektedir.

  MB: Sağlıksız fiyat oluşumları takip ediliyor #1

  REZERVLERDE ARTIŞ TRENDİ

  Diğer taraftan, Merkez Bankası rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıl finansal piyasalarda yaşanan oynaklıklar sonrasında rezervlerde artış trendi gözlenmiştir.

  Brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmalar ise olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklanmakta olup öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir.

  TÜM ARAÇLAR KULLANILACAK

  Finansal piyasalarda gözlenen oynaklıklar ve sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmekte olup para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçlar, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edilecektir."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir