Petrol
86.45
-0.60%
Euro
19.4881
0.47%
Dolar
18.6309
0.00%
Altın
1.068
0.75%
Borsa
4978
0.00%
Bitcoin
323.915
1.43%
13ºC
İstanbul
Hafif yağmur 13 C

  ÖTV farkını ödeyenler iadesini talep edebilecek

  TBM Onursal Başkanı Ağaoğlu, ÖTV farkı ödemiş olan tüketicilerin bu miktarın iadesini talep edebileceklerini söyledi.
  • AA
  • 29.11.2016 - 11:49
  ÖTV farkını ödeyenler iadesini talep edebilecek

  gdfgdf

   

  Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, binek otomobillerde uygulanan ÖTV oranlarında değişikliğe gidilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın, 25 Kasım Cuma günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

  "TÜKETİCİ KANUNU, TÜKETİCİYİ KORUMAKTADIR"

  Kararın yürürlüğe girmesinin ardından firmaların hızla fiyat güncellemesi yaptığını ifade eden Ağaoğlu, bazı tüketicilerin tam araç alma aşamasındayken bu güncellemeyle karşı karşıya kaldığını anlattı.

  Ağaoğlu, şöyle konuştu:

  "Birçok tüketici 25 Kasım'dan önce beğendiği, anlaştığı, sözleşmesini imzaladığı aracını cuma gününden itibaren almaya gittiğinde ÖTV artışıyla karşılaştı. Birçok tüketici, parasının bir bölümünü ödediği, sözleşme yaptığı otomobiller için ÖTV artışı nedeniyle kendilerinden fiyat farkı talep edildiği yönünde şikayette bulundu. Aslında 6502 sayılı Tüketici Kanunu, bu konuda çok açık hükümler içermektedir ve tüketiciyi bu anlamda korumaktadır."

  FİYAT FARKSIZ TESLİM YASAL ZORUNLULUK

  Yasanın fiyat etiketi başlıklı 54. maddesinin 2. fıkrasının, "Etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyatla kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır" şeklinde düzenlendiğine dikkati çeken Ağaoğlu, şöyle devam etti:

  "Kaldı ki aynı yasanın tüketici sözleşmelerindeki haksız şartları düzenleyen 5. maddesi, sözleşmelerin tüketici aleyhine değiştirilmesini yasaklamaktadır.

  Dolayısıyla satıcı konumundaki bayilerin, sözleşmelerde belirtilen fiyattan siparişini aldıkları ve sözleşmesini imzaladıkları araçları, tüketicilere fiyat farksız teslim etmeleri yasal zorunluluktur. Vergi artışı veya bir başka nedenle ücret farkı talep edilmesi Tüketici Kanunu'na aykırıdır.

  Dolayısıyla sipariş ettiği ve sözleşmesini imzaladığı otomobili teslim alırken, ÖTV'den kaynaklanan fiyat farkı ödemek zorunda bırakılan tüketici, 3480 liraya kadar olan tutarlar için tüketici hakem heyetlerine başvurarak, ödediği farkın iadesini isteyebilir. İlgili kanuna göre tüketici, bu fiyat farkını geri alabilir."

  "FİYAT FARKI KONULAMAZ"

  Ağaoğlu, ÖTV farkının ancak "tüketicinin sözleşmesinde değişiklik olacağına dair hüküm bulunması ve satıcının bu hükmün tüketiciyle müzakere edildiğini kanıtlaması" halinde söz konusu olabileceğini söyledi. Ağaoğlu, "Nihai fiyatta bir değişiklik olacağına dair lehte ve aleyhte tüketiciyle müzakere edilmiş olunması gerekir. Aksi halde fiyat farkı konulamaz." dedi.


  Görüş Bildir