Euro
10.1632
-1.11%
Dolar
8.3942
-0.4%
Altın
506.74
-1.5%
Borsa
1.461
0.29%
Bitcoin
302.115
-2.56%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Rusya'nın domates ithalat kotasını artırması sevindirdi

  Rusya'nın, Türkiye'den ithal ettiği domates kotasını 250 bin tondan 300 bin tona artırması ihracatçıları ve sektör temsilcilerini mutlu etti.
  • AA
  • 01.06.2021 - 12:19
  • Güncelleme : 01.06.2021 - 13:05
  Rusya'nın domates ithalat kotasını artırması sevindirdi

  Yaş meyve sebze sektörü, Rusya Tarım Bakanlığı tarafından onaylanan kararnameyle, Türkiye'den ithal edilen domatesin kotasının 250 bin tondan 300 bin tona çıkarılmasını sevinçle karşıladı.

  "RUSYA, BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR"

  Rusya'nın domates ithalat kotasını artırması ile ilgili düşüncelerini paylaşan kurumlardan Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Sektörü Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, koronavirüs salgını aşamasında yaş meyve sebze sektöründe önemli gelişmeler yaşandığını ifade eden Kavak, sektör olarak çalışmalarının hız kesmeden sürdüğünü aktardı ve "İhracatçılarımız açısından son derece önemsenen bir konuydu. Rusya, bizim için önemli bir pazar." dedi.

  Rusya nın domates ithalat kotasını artırması sevindirdi #1

  “KOTANIN ARTIRILMASI ÖNEMLİ”

  Kavak, Rusya'nın Türkiye'den domates ithalat kotasının artmasının son derece önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu

  "Sektör temsilcileri olarak bu durumu sevinçle karşılıyoruz. İhracatçılarımız açısından önemsenen bir konuydu. Rusya, bizim için önemli bir pazar. Yaş meyve sebze ihracatının büyük bir bölümünü bu ülkeye yapıyoruz. Dolayısıyla bu kotanın artırılması önemli. Sektör olarak son derece başarılı ihracat politikası izliyoruz. Pazarlarımızı genişletme çalışması içerisindeyiz. Tek pazara bağımlı kalmak yerine, biraz daha pazarlarımızı genişletmek istiyoruz. Bunun için çalışmalarımız var.

  "RUSYA İLE İYİ BİR GELİŞME"

  Rusya'yla iyi bir gelişme kaydediyoruz. Bu anlamda kotanın artırılması da güzel bir gelişme. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz."

  "PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ İÇİN DEVLETİMİZİN DESTEĞİ VAR"

  Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin de Rusya'nın domates kotasını artırmasının önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.

  Sektörde Rusya'nın ana pazarlardan biri olduğunu anımsatan Sin, "Pazar çeşitliliği için devletimizin desteği var. Elimizdeki pazarları koruyarak, bu pazarları geliştirmeye çalışacağız.

  Rusya nın domates ithalat kotasını artırması sevindirdi #2

  KOTA, 200 BİNDEN 300 BİN TONA ÇIKARTILDI

  Rusya'nın Türkiye'den domates ithalatı kotasını 250 binden 300 bin tona yükseltmesi olumlu bir gelişme. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu durum, bize önümüzdeki süreçte moral ve motivasyon olacak." diye konuştu.

  “RUSYA'YA İHRACATIN ARTMASI ÜRETİCİYE ARTI BİR DEĞER SUNACAK”

  Mersin Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz da Rusya'ya ihracatın artmasının üreticiye artı bir değer sunacağını dile getirdi.

  Bu durumun üretici ve ihracatçı tarafından sevinçle karşılandığını anlatan Yılmaz, "Domates ihracat kotamızın 50 bin ton artırılması çiftçimizi, üreticimizi memnun edecektir. Bu da çiftçimizin daha fazla para kazanmasına yol açacaktır. " ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir