Petrol
111.48
0.01%
Euro
17.4988
0.17%
Dolar
16.337
-0.17%
Altın
974.45
-0.03%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
486.390
1.15%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Türkiye petrol ve doğalgaz aramada atağa geçti

  Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Paşa gemileriyle sismik araştırmalara devam eden Türkiye, derin denizde Fatih gemisiyle başlattığı petrol ve doğalgaz arama çalışmalarında atağa geçti.
  • AA
  • 30.11.2018 - 13:49
  Türkiye petrol ve doğalgaz aramada atağa geçti

  Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Paşa gemileriyle sismik araştırmalara devam eden Türkiye, derin denizde Fatih gemisiyle yürüttüğü petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını, Mersin'in 19 mil açıklarında kurulan sondaj platformuyla sığ denize de taşıdı.

  Türkiye petrol ve doğalgaz aramada atağa geçti #1

  MİLLİ REZERV YATIRIMI

  Türkiye'de, petrol ve doğalgaz arama çalışmalarında, yerli ve milli imkanlar kullanılarak uzun zamandır hayali kurulan rezervlere erişmek amacıyla son dönemde büyük yatırımlar gerçekleştirildi.

  Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve arz güvenliği hedeflenen çalışmalar kapsamında, Türkiye hem kendi kara sularındaki etkinliğini arttırması hem de bulunması muhtemel rezervlerle milli gelirine önemli katkı sağlaması için adımlar atıldı.

  Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Doğu Akdeniz'de sahip olduğu ruhsat alanları içerisinde, Türk mühendisler tarafından tasarlanan iki sığ deniz arama kuyusu açılması için harekete geçti.

  Türkiye petrol ve doğalgaz aramada atağa geçti #2

  SIĞ DENİZ PLATFORMU

  Türkiye, Fatih gemisiyle derin denizde başlattığı sondaja, 19 mil açığa konuşlandırılan platformla sığ denizi de ekledi.

  İlk petrol ve doğalgaz arama kuyusunun sondajı için uluslararası tecrübeye sahip bir firma ile TPAO arasında kiralama sözleşmesi imzalandı.

  Çevreye duyarlı ve yüksek teknolojiye sahip platformla, Mersin'in yaklaşık 19 mil açığında Kuzey Erdemli-1 lokasyonunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in de katıldığı törenle 26 Kasım'da sondaj çalışmalarına başlandı.

  Operasyona hazır hale getirilen sondaj platformuyla, 101 metre su derinliğine sahip bu lokasyonda 2 bin 100 metre derinliğindeki Kuzey Erdemli-1 kuyusunun açılması için harekete geçildi.

  Buradaki yaklaşık 60 gün sürecek çalışmalar tamamlandıktan sonra sondaj platformu, Adana'nın Karataş ilçesinin yaklaşık 9 mil açığına römorkörler vasıtasıyla çekilecek.

  Karataş'ın güneyinde açılacak Kuzupınarı-1 kuyusunda, 90 metre su derinliğine sahip lokasyonda petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri 4 bin 100 metre derinlikte gerçekleştirilecek.

  Buradaki çalışmalar ise 2019 Ocak ayının son haftası başlayacak ve yaklaşık 4 ay sürecek.

  Türkiye petrol ve doğalgaz aramada atağa geçti #3

  DERİN DENİZ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

  Türkiye'nin denizlerde petrol ve doğalgaz arama çalışmalarında kullanmak üzere devreye aldığı milli sismik araştırma gemisi Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Paşa gemileriyle de rezerv arama çalışmaları devam ediyor.

  Sismik araştırma gemilerinin analizlerinin ardından Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Fatih'le, Antalya açıklarında bir ay önce Alanya-1 kuyusunun sondajı için başlatılan çalışmalar sürüyor.

  Yaklaşık 12 bin 200 metre sondaj derinliği yeteneğine sahip 229 metre uzunluğundaki Fatih gemisi, aktif konumlandırma sistemi sayesinde 6 metre yükseklikteki dalgada bile sabit kalarak operasyonlarını yürütebiliyor.

  Fatih gemisiyle toplam 150 gün çalışma yapılması planlanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir