Euro
9.0083
0.25%
Dolar
7.4158
-0.04%
Altın
446.1
0.08%
Borsa
1.569
0%
Bitcoin
257.100
-3.95%
5ºC
İstanbul
Açık 5 C
  Türkiye'den bor hamlesi

  Türkiye'den bor hamlesi

  Tarımda mikro besleyici olarak kullanılacak bor madeni sayesinde, ürün verimliliği yüzde 20 artacak.
  • Haber Merkezi
  • 15.02.2019 - 06:43

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, borun üç ürüne dönüştürülmesi kapsamında, üç farklı bor gübre geliştirdi. Tarımda mikro besleyici olarak kullanılan bor sayesinde ürün verimliliği yüzde 20’ye kadar artacağı gibi, ürünler fazla yağış alan bölgeler ile orta ve az yağış alan bölgeler için ayrı ayrı piyasaya sürülecek. İkinci 100 günlük icraat programında yer alan “tarım sektörü için üç yeni bor gübre geliştirilmesi” çalışmalarında sona gelindi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in talimatıyla, çalışmalarda pilot proje martta tamamlanacak.

  Türkiye den bor hamlesi #1

  YAĞIŞA GÖRE ÜÇ FARKLI TÜR

  Bakanlık toprağa takviye olarak eklenecek ve ürünlerin verimliliğini artıracak ‘2-4 mm granül boraks pentahidrat’, ‘2-4 mm granül kolemanit’ ve ‘2-4 mm granül üleksit’ adını verdiği üç farklı bor gübre geliştirdi. Fazla yağış alan bölgeler ile orta ve az yağış alan bölgeler için ayrı ayrı gübre geliştiren Bakanlık, gübreleri Kırka Bor İşletmeleri Müdürlüğü’nde bulunan Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde üretti.

  ÖNCELİKLİ ÜRÜNLER BELİRLENDİ

  Gübrelerin kullanımının öncelikle şeker pancarı, ayçiçeği, soya, kanola (kolza), çay ve pamuk gibi bor ihtiyacı fazla olan bitkiler için uygun olacağı belirtilirken, çalışmalar ilerledikçe bor ihtiyacı olan sebze ve meyvelerde, borun kullanım alanları da genişleyecek. Yapılan saha çalışmaları neticesinde, bor gübrelerin kullanıldığı ürünlerin verimliliğinde yüzde 20’ye kadar artış olduğu da tespit edildi.

  İHRACAT POTANSİYELİ VAR

  Bakanlık, bor gübrede yurt dışı piyasaları da hedefine koydu. Özellikle fazla yağış alan Güney Asya, Güney Amerika ve Sahra Altı Afrika bölgelerinde bu ürünlerin kullanımının etkili olacağını tespit eden Bakanlık, ürünün ihracatında bu pazarlara yönelecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir