Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
482.902
2.14%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C
  1 metrekare ev satışı başlıyor

  1 metrekare ev satışı başlıyor

  Metrekare bazında ev satışı için yapılan düzenleme, Resmi Gazete'de yayınlandı.
  • 15.07.2016 - 09:04

  1 metrekare ev satışı başlıyor #1

  Metrekare bazında ev satışına start veriliyor. Gayrimenkul sertifikasıyla markalı konut projelerinden 1 metrekare bile satın alınabilecek. Hükümet, konutun belirli metrekaresinin satın alınmasının önünü açtı.

  Konut alımlarında yeni bir dönemin başlayacağını ifade eden Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, faiz içermeyen finans unsurlarını geliştireceklerini belirterek, "Gayrimenkul sertifikası ihraç edilecek. Yatırımcı, yatırım karşılığında metrekare bazında sertifika ihraç edebilecek. Herkes bir konut alamayabilir ama bu sayede her bir metrekare için bir sertifika üretilmiş olacak" ifadelerini kullandı.

  BİZDE 'CEK-CAK' YOK

  Düzenlemenin Resmi Gazete'ye gönderildiğini belirten Başbakan Yardımcısı Canikli, Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) tarafından yeni bir tebliğin yayımlanmak üzere olduğunu ifade etti. Sabah'ın haberine göre, Canikli, "Türkiye'de gayrimenkul projeleri başlangıcından itibaren değerleniyor ama herkes bir konut alamayabilir. Onun yerine bir metrekareye isabet eden bir sertifika üretiyoruz, hisse senedi gibi onu arz ediyoruz. 60-70 yıllık kötü yapılaşmayı dönüştürüyoruz. Milyar dolarlık projeler var. Asıl hedefimiz büyük yatırımcılar. Adım attık, başladık, bizde 'cek-cak' yok. Biz, kararı aldıktan, uygulamaya başladıktan sonra konuşuyoruz." dedi.

  HER SEKTÖRÜ UÇURUR

  Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, gayrimenkul alım satımını canlandıracak teşvik edecek bu tür enstrümanların sektör açısından çok önemli olduğunu belirtti.

  Yılmaz, bu tür uygulamaların diğer yatırım araçlarına kıyasla daima başı çeken gayrimenkulü daha gözde bir yatırım aracı haline getireceğini belirterek, "İnşaat sektörü sanayi ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren 240 alt sektörle işbirliği içinde. Dolayısıyla bu tür çalışmaların sadece gayrimenkul için değil, diğer sektörler içinde olumlu etkisi olacaktır" şeklinde konuştu.

  KONUT TABANI MİLYONLARA AÇILACAK

  Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, daha önce düzenlenen gayrimenkul sertifikası tebliğinin tıkanan yönleri olduğunu belirterek, "En büyük eksikliği inşaat halindeki projelerde uygulama yapılmamasıydı. Yeni düzenlemeyle birlikte artık bu eksiklik giderildi" diye konuştu.

  Elmas, "Konut alıcısı açısından son derece güzel bir açılım oldu. Cebinde 10 bin lirası olan tüketici konuta yatırım yapabilecek. Bu uygulama sektörün finansmanını da genişletecek. Gayrimenkulün tabanı milyonlarca insana açılacak" dedi.

  EKONOMİYE FAYDA SAĞLAR

  Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, yeni düzenlemenin gayrimenkul sektörü açısından önemli bir gelişme olduğunu aktardı. Çetinsaya, "Gayrimenkul sertifikası sektöre ve ekonomiye birçok fayda sağlayacak, ayrıca tüketiciye uygun fiyat olarak geri dönecek bu tür modellerin ülkemizde de başlaması bir yatırımcılar açısından moral kaynağı" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir