Dolar
6.7584
0.0829%
Euro
7.6587
0.0104%
Altın
1707.69
-0.3803%
Borsa
109536.92
0%
G. Altın
371.618
-0.1386%
Bitcoin
66255.7
0.5227%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C
  Aydınlık mutfaklar için öneriler

  Aydınlık mutfaklar için öneriler

  Daha neşeli ve iç açıcı mutfaklara sahip olmak istiyorsanız bulunduğunuz alanı doğru şekilde aydınlatın.
  • 03.10.2015 - 09:27

  Aydınlık mutfaklar için öneriler

  Mutfaklar özellikle kadınların evlerinde en çok önem verdikleri ve en çok vakit geçirdikleri bölümdür.  Bu kadar çok vaktin harcandığı mutfaklarda dekorasyonun her açıdan düşünülerek yapılması gerekmektedir.  Mutfağın doğru olarak aydınlatmasının sağlanması, mutfağın daha ferah olmasına yardımcı olur. Aydınlık mutfaklarda daha mutlu ve daha kaliteli zaman geçirilir.

  DOĞRU FAYANS SEÇİMİ

  Aydınlık bir mutfak için önemli olan hususlardan birisi, doğru fayansın seçimidir. Seçilecek olan mutfak fayanslarının; dekoratif, suyla teması durumunda deforme olmayan ve kolay temizlenebilen özellikte olması gerekmektedir.

  STANDART KORNİŞLİ PERDE KULLANMAYIN

  Mutfak dekorasyonunun vazgeçilmezlerinden olan mutfak perdelerinin, mutfağı aydınlık tutacak olmasının yanında ferahlıkta katmalıdır. Bu yüzden standart kornişli perdeler yerine daha süslü ve daha kullanışlı olan diğer çeşitli perdeler tercih edilmelidir.

  DUVARLARI CANLI TUTUN

  Mutfak duvarlarının renkli olması, mutfağın daha canlı görünmesine yardımcı olmaktadır. Örneğin; yeşil, turuncu ve kayısı renginin tonlarından herhangi birisi tercih edilerek, mutfak duvarlarının bu renge boyanmasından sonraki haline bayılacaksınız. Canlı ve aydınlık olan renklerin kullanımıyla, güneş ışınlarının yansımasından yararlanılarak ortam çok daha canlı hale getirilecektir.

  AÇIK RENKLERİ TERCİH EDİN

  Duvarların canlı renklerde olmasından sonra ikinci temel canlılık, mutfak dolaplarının açık renk meşe veya lale tonlarına boyanmasıyla sağlanabilir.

  DOĞRU AYDINLATMAYLA ŞIK MUTFAKLAR

  Doğru aydınlatmanın sağlanmasıyla şık ve farklı bir mutfak yaratılabilir. Aydınlatma konusunda mutfak dolaplarına, mermerden yansıyacak şekilde küçük spot ışıklar yerleştirilebilir. Yemek masasının üst kısmına, mutfak dolaplarına monte edilmiş olanlardan daha kuvvetli ışık yayan aydınlatmalar tercih edilebilir. Böylelikle, bilhassa akşam yemekleri için hoş bir ambiyans yaratılmış olunur.

  ALANI GENİŞ GÖSTERECEK AYDINLATMA FİKİRLERİ

  Mutfakta ışıktan yararlanma konusunda; buzdolabı ve bulaşık makinesi gibi büyük ölçülü olan ev aletlerinin ışığı olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde konumlandırılması gerekmektedir. Ayrıca mutfak zemininde açık renk kullanılması, karanlık mutfakların daha geniş görünmesini ve daha aydınlık olmasını sağlayacaktır.

  Görüş Bildir