Petrol
109.2
-0.07%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
472.703
-2.47%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Çamlıca Camisi'nin son hali görüntülendi

  Çamlıca Camisi'nin son hali görüntülendi

  Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olacağı belirtilen Çamlıca Camii'nin yapımı büyük ölçüde bitti.
  • 04.08.2015 - 12:00

  Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olacağı belirtilen Çamlıca Camii'nin kaba inşaatının büyük bir bölümü tamamlandı.

  Çamlıca Camisi nin son hali görüntülendi #1

  KADİR GECESİNE YETİŞECEK

  Caminin mimari özellikleri, mimari şekli ve renkleri de ortaya çıkmaya başladı. Haber 7 'nin verdiği bilgilere göre, Cami, 1 Temmuz 2016'da Kadir Gecesi'nde ibadete açılmasının planlanıyor.

  Çamlıca Camisi'nin son hali- FOTO GALERİ

  Çamlıca Camisi nin son hali görüntülendi #2

  AVRUPA YAKASI'NDAN DA GÖRÜLÜYOR

  İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, camiyle ilgili bilinmeyenleri şöyle anlattı; Külünk "11 bin metrekarelik Türk İslam Eserleri Müzesi, 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi, 3 bin metrekarelik kütüphanenin inşaatı bitti, 3 bin 500 araçlık otoparkın da çok büyük bölümü tamamlandı' dedi. Cami inşaatımızın da avlu bölümünde cami minarelerimiz belirdi.. Minarelerimiz Avrupa Yakası'ndan artık net olarak görülüyor.

  Çamlıca Camisi nin son hali görüntülendi #3

  50 BİN KİŞİ AYNI ANDA NAMAZ KILACAK

  Geleneksel anlamda bir külliye, modern anlamda ise sosyal donatı alanları ile bir kompleks şeklinde tasarlanan caminin "alışveriş merkezinin olmadığı bir cami" olduğunu vurgulayan Külünk, yaklaşık 15 bin metrakarelik bir alana oturan, 37 bin 500 kişi kapasiteli camide, sert zeminler de dikkate alındığında 50 binin üzerinde kişinin namaz kılabileceğini anlattı.

  Çamlıca Camisi nin son hali görüntülendi #4

  HANIMLARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR DA VAR

  Bu anlamda Cumhuriyet döneminde yapılan en büyük cami olduğunu kaydeden Külünk, şöyle devam etti: "Ama bizi ayrıcalıklı kıldığını düşündüğümüz şey, buranın bir kompleks olması. Aynı anda hem bir sanat merkezi hem bir kültür merkezi. Hat, tezhip, minyatür gibi geleneksel sanatların eğitiminin verildiği burada 8 sanat atölyemiz olacak. Camimizi ayrıcalıklı kılan, bir pozitif ayrımcılık yaparak hanımlara yönelik özel çalışmalar yaptık. Bunda projenin müelliflerinin hanım olmasının da elbette katkısı var. Kadın ve erkeklerin abdest alma mahalleri yan yana değil, ayrı katlarda. Hanımlar abdest aldıkları mekandan namaz kılacakları mekana özel bir asansörle çıkacaklar. Emzirme odası, çocuk bakım odası gibi lazım olabilecek her türlü altyapıyı oluşturmaya gayret ediyoruz. Tek eksiğimiz hamamdı. Hamamı da duş çalışması ile geçiyoruz. İhtiyacı olan insanlara hizmet verecek."

  Çamlıca Camisi nin son hali görüntülendi #5

  ESİNLENEREK HAZIRLANDI

  Çamlıca Camii’nin mimber, mihrap ve kürsüsü Sultanahmet, Süleymaniye gibi tarihi camilerden esinlenilerek projelendirildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir