Petrol
93.01
0.08%
Euro
18.2724
-0.02%
Dolar
17.9532
0.03%
Altın
1.017
0.07%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
423.494
-2.02%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C
  Dubai'nin mimari harikası 6 lüks yapı

  Dubai'nin mimari harikası 6 lüks yapı

  Çöl atmosferinden kurtularak dünyanın en iddialı mimarileriyle kendisini geliştiren Dubai'den başka yerde göremeyeceğiniz 6 lüks yapı.
  • 04.07.2015 - 09:05

  Dubai kuşku yok ki herkes tarafından zenginlik ve lüksün buluştuğu adres olarak bilinir. Ünlü coğrafya, bu özelliğini birçok alanda yansıtır. Lüks kıyafetlerin bulunduğu eşsiz mağazalar, dünyanın sayılı milyonerlerinin sahip olduğu devremülkler, görür görmez hatırlayacağınız ilginç, devasa mimariye sahip otel ve gökdelenler.

  Dubai nin mimari harikası 6 lüks yapı #1

  Kısaca Dubai zenginlere hitap eden oldukça gösterişli bir kenttir. Dubai’nin eşsiz zengin yaşantısıyla anılmasının aslında uzun bir geçmişi yok. Şehir, sadece 20 yıl içinde kendini çöl atmosferinden kurtararak dünyanın en iddialı mimarilerine sahip bir yer haline geldi. Dubai şimdilerde petrol rezervleri ile gelen krallığın zevkini sürüyor. Kent aynı zamanda eşsiz mimarisiyle turizmde aranılan bir yer haline gelmiştir. Dubai’deki mimari projelerle alakalı 2 kriter var gibi görünüyor. Öncelikle yapılacak yapı pahalı olmalı, sonra gerçekten de hayretlik verecek kadar büyük olmalı. 2010 yılında kullanıma açılan Burj Khalifa, 827 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek binası olarak rekor kırdı. Tabi ki Dubai’de yüksek binaların yanında eşsiz yapılarda görmek mümkündür.

  İşte Dubai'nin eşsiz lüks yapıları...

  DUBAİ YAT LİMANI - 327 MİLYON DOLAR

  Dubai Yat LimanıDubai Limanı, dünyanın en büyük insan yapımı marinasıdır. Bu alan içinde büyük oteller, yüzlerce mağaza, restoranlar, birçok özel konut vardır. Projenin maliyeti neredeyse 326 milyon doları geçti.

  Dubai nin mimari harikası 6 lüks yapı #2

  DİNAMİK KULE - 700 MİLYON DOLAR

  Gökdelenler ile ilgili hiçbir deneyimi olmayan bir adam tarafından tasarlanan bina, rüzgar türbinleri ve çatısında bulunan güneş panelleri tarafından desteklenmektedir. Dinamik bu şekilde tasarlanan ilk yapı olsa da New York, Moskova ve Paris buraya benzer projeler inşa etme niyetlerinin olduğunu açıkladı.

  Dubai nin mimari harikası 6 lüks yapı #3

  ŞEYH RAŞİD BİN SAEED GEÇİTİ - 817 MİLYON DOLAR

  Şeyh Raşid Bin Saeed Geçiti, 1.6 kilometreyi kaplayan uzunluğu ile dünyanın en büyük kemer köprüsüdür. Köprü yaya trafiğini de göz önünde bulundurarak 12 şeritli olarak tasarlanmıştır. Köprüden tahminen her saat 2.000 araç ve 23.000 demiryolu yolcusu geçecek.

  Dubai nin mimari harikası 6 lüks yapı #4

  ARAP KANALI -11 MİLYAR DOLAR

  Arap KanalıDünyanın en büyük kanalı olması planlanan Arap Kanalı, eğlence ve ticari teknelere nakliye olanakları yaratarak, Basra Körfezi’nden su aktarılmasıyla oluşturulacaktır. Kanal 75 kilometre uzunluğu ile 11 milyar dolara mal olacak.

  Dubai nin mimari harikası 6 lüks yapı #5

  DÜNYA ADALARI - 14 MİLYAR DOLAR

  Dünya Adaları, sadece Dubai kıyılarında bulunan 300 özel yapay ada topluluğudur. Dünya haritasının bir yaklaşımı olarak düzenlenenlerin ve şahıslara ait adaların tanesi 7 milyon dolar ile 35 milyon dolar arasında değişen fiyatlara mal olmuştur. Toplamda ise yaklaşık 14 milyar dolar gibi oldukça büyük bir maliyetle karşılaşılmıştır.

  Dubai nin mimari harikası 6 lüks yapı #6

  DUBAİLAND - 64 MİLYAR DOLAR

  Dubailand tema parkı, dünyanın en büyük tema parkı hedef alınarak oluşturulmuştur. Misafirler parkta Toskana mimari tarzı ile modellenmiş büyük bir outlet ve AVM’nin yanı sıra; restoranlar, oteller, atletizm tesisleri ve lüks daireler görecektir. Dubailand projesi, tahmini 64 milyar dolara mal olacaktır ve 2020 yılına kadar tamamen açık olması bekleniyor.

  Dubai nin mimari harikası 6 lüks yapı #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir