Petrol
96.09
-0.52%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
389.858
-6.43%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  Sivas’a Hobbit Köyü kuruluyor

  Sivas’a Hobbit Köyü kuruluyor

  Sivas Belediyesi 'Yüzüklerin Efendisi' ve 'Hobbit' filmlerinden esinlenerek Hobbit mimarisini Sivas'a taşıdı.
  • DHA
  • 11.07.2015 - 14:45

  Sivas Belediyesi, gişe rekorları kıran 'Yüzüklerin Efendisi' ve 'Hobbit' film serilerindeki 'Hobbit' karakterlerinin yaşadığı evlerden esinlenerek kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı'na benzeri evler inşa etti.

  Sivas’a Hobbit Köyü kuruluyor #1

  HEDEF 100 HOBBİT EVİ

  Mesire alanına şu anda 2 ev inşa eden Sivas Belediyesi, ilerleyen günlerde bu evlerin sayısını 100'e kadar çıkarmayı hedefliyor. Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, yamaç evi sayısının artışıyla bölgede filmdeki gibi bir 'Hobbit' köyü kurup alanı doğa turizmine kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

  Sivas’a Hobbit Köyü kuruluyor #2

  "EVLERİ DAĞIN İÇİNE GÖMÜYORUZ"

  Belediye Başkanı Sami Aydın, 'Yüzüklerin Efendisi' filminde 'Hobbit' evleri denilen evlerin farklı bir versiyonunu burada kurguladıklarını belirterek, "65 metrekarelik bu evler dağın içerisine tamamen gömülerek, sadece ön terası vadiye manzaralı olacak şekilde 1+1 olarak planlandı. İnsanlar buraya bir hafta 10 günlük rezervasyonlar yaptırarak gelecekler" dedi.

  Sivas’a Hobbit Köyü kuruluyor #3

  OTEL ŞEKLİNDE PLANLANDI

  Paşabahçe içerisinde her türlü restoran, cafe ve sosyal alanlar bulunduğu için gelenler yemeğini içeride yapabilecekler, isterlerse bu imkanlardan da faydalanabilecekler.

  Başkan Aydın bölgeye yapılacak ev sayısı konusunda sınırları olmadığını belirterek, "Doğallığı öldürmeden biz bu evleri dağın içerisine koyuyoruz. O doğallığı bozmadan belki 40-50, belki ileride sayı 100'e çıkacak. Uygun olan alanları biz zaman içerisinde kullanacağız. Bu sene tahmin ediyorum 10 adeti tamamlanmış olacak. Seneye de inşaat devam edecek" dedi.

  Sivas’a Hobbit Köyü kuruluyor #4

  ADI 'HOBBİT YAMAÇ EVLERİ' OLACAK

  Tasarlanan yamaç evlerinin Hobbit evlerinin daha modern mimarisi olduğu belirtilirken, filmdeki evlerin bire bir benzerlerinin de daha sonra inşaa edileceği ve bu projeye, 'Hobbit Yamaç Evleri' isminin verileceği açıklandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir