Euro
10.79
0.4%
Dolar
9.2909
0.32%
Altın
527.84
0.27%
Borsa
1.415
0.38%
Bitcoin
571.054
1.79%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Alaaddin Camisi'nin izlerine 15 yıl sonra ulaşıldı

  700 yıllık Alaaddin Camisi'nin toprak altında kalan izleri, 15 yıl süren çalışmalar sonucu ortaya çıktı.
  • AA
  • 18.06.2019 - 15:51
  Alaaddin Camisi'nin izlerine 15 yıl sonra ulaşıldı

  Antalya'nın Korkuteli ilçesinde Anadolu beylikleri döneminde Karamanoğlu Alaaddin Bey'in yaptırdığı tahmin edilen, yaklaşık 700 yıllık Alaaddin Camisi'nin toprak altında kalan izleri gün yüzüne çıkarıldı; tahrip olan taç kapısının da yer aldığı kısımlar restore edildi.

  RESTORASYON 15 YIL ÖNCE BAŞLADI

  Yıllar içerisinde yangınlara maruz kalarak kullanılamaz hale gelen, 14. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Alaaddin Camisi'nde, yaklaşık 15 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları ile tarihin izlerine ulaşıldı.

  Cami ve bölgesinde gerçekleştirilen kazı çalışmaları ile eserin, toprak altında kalan kısımları gün yüzüne çıkarıldı. Yıllar içinde tahrip olan cami ve taç kapısı, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onaylı, Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün projesi ile bilimsel çalışma kapsamında onarıldı.

  Alaaddin Camisi nin izlerine 15 yıl sonra ulaşıldı #1

  MART SONUNDA İBADETE AÇILDI

  Minaresini Osmanlı padişahlarından 1. Ahmed'in sadrazamı Murad Paşa'nın yaptırdığı belirtilen taç kapısı, mihrabı, süslemeleri ve kabartmalarıyla dikkati çeken cami, bu yıl mart sonunda ibadete açıldı.

  HERHANGİ BİR KAYIP YOK

  Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, "Toprak altında kalan bölgeleri gün yüzüne çıkardık. O yüzden çalışma yaklaşık 15 yıl sürdü. Kazı çalışmalarıyla daha önceki caminin ayakları ortaya çıktı. Özgün zemine ulaşıldı. Koruma Kurulu kararı ile yıpranan taç kapıda, taşlar numaralandırılarak söküldü ve düzgün bir şekilde örüldü. Nitelikli taşları korumak için analiz yapıldı ve aynı cins taş kullanarak restorasyon tamamlandı. İçinden de çok fazla devşirme taşlar ile molozlar çıktı, niteliksiz taşlar ayıklandı, nitelikli taşlar ise özel korumaya alındı. Şu an motif ya da nitelikli taş konusunda herhangi bir kaybımız yok." dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir