Petrol
97.52
-2.09%
Euro
18.3797
-0.83%
Dolar
17.9471
0.05%
Altın
1.033
0.12%
Borsa
286
-0.29%
Bitcoin
429.571
-2.73%
28ºC
İstanbul
Çok bulutlu 28 C
  Eyüp-Pierre Loti teleferik hattı uzatılıyor

  Eyüp-Pierre Loti teleferik hattı uzatılıyor

  Eyüp-Piyerloti hattını revize ederek, Haliç üzerinden geçerek Miniatürk’e gelecek olan yeni teleferik hattının ihalesi son aşamada.
  • 22.05.2016 - 10:16

  teleferik

  İBB tarafından önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi planlanan Eyüp-Piyerloti, Miniatürk teleferik hattı projesinin ihale aşamasında sona gelindi. 2 kilometre uzunluğundaki 3 istasyondan oluşacak teleferik hattı sayesinde 1 saatte bin 500 yolcunun taşınması planlanıyor. Milliyet'in haberine göre; proje ile birlikte eşsiz panaromik İstanbul manzarası eşliğinde çabuk ve kolay ulaşım da sağlanmış olacak. İstanbul’un simgesel turistik bölgelerinden Eyüp, Piyerloti Bölgesi’ne kurulması planlanan teleferik hattının inşaat sürecinde geri sayım başladı. Toplamda 2 kilometre uzunluğa sahip olacak Eyüp, Piyerloti, Miniatürk teleferik hattı, 3 istasyon oluşacak ve sadece 1 saatlik sürede 1 bin 500 yolcu taşınabilecek.

  8 KİŞİLİK 49 KABİN

  Proje kapsamında mevcut Eyüp, Piyerloti Teleferik Hattı da revize edilerek, Haliç üzerinden geçerek Miniatürk’e ulaşacak. İnşaat ihale aşamasında olan projenin önümüzdeki günlerde start alması beklenirken, yeni yatırımların turizme canlılık getirmesi bekleniyor. Proje kapsamında tek halatlı taşıyıcı sistemden oluşan ilk hat, 8 kişilik kabinlerden oluşacak. Teleferik, saatte bin 500 kişi taşıyacak ve Eyüp ile Miniatürk arasındaki yolculuk süresini 7 dakikaya kadar düşürecek. 49 yolcu kabininin hizmet vereceği 1,9 kilometre uzunluğundaki hattın ise 3 istasyondan oluşacağı belirtiliyor. Yapımı 420 gün sürecek projenin ardından 3.5 kilometrelik Miniatürk-Alibeyköy, Vialand teleferik hattı hayata geçirilecek. Bu hat ise 4 istasyondan oluşacak. Proje ile birlikte Miniatürk-Vialand arasındaki yolculuk süresini 10 dakikaya inecek ve teleferik hattı ile sadece tek yönde saatte 2 bin yolcu taşınacak.

  ZİYARETÇİ SAYISI ARTACAK

  İBB yetkilileri, Eyüp-Pierre Loti’yi yılda yaklaşık 3 milyon kişinin ziyaret ettiğini, yeni projeler ile ziyaretçi sayısının artacağını ve bölgenin daha da kalkınacağı bilgisini veriyorlar. Teleferik projesine tursitlerin de yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Öte yandan İBB’den edinilen bilgiye göre gelecek dönemde Eminönü’nden Alibeyköy’e uzanan sahil hattında bir tramvay güzergahı ve bisiklet yolları oluşturulacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir