Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
479.000
-8.47%
-1ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu -1 C

  Kapadokya'daki kaya oyma evler butik otele dönüştürülüyor

  Kapadokya'da yıllar önce terk edilen kaya oyma evler, restore edilecek ve butik otel olarak kullanılmaya başlanacak.
  • AA
  • 12.06.2015 - 14:15
  Kapadokya'daki kaya oyma evler butik otele dönüştürülüyor

  Kapadokya daki kaya oyma evler butik otele dönüştürülüyor #1

  Peribacaları, kayadan oyma evleri ve kiliseleriyle yılda 2,5 milyon turistin ziyaret ettiği Kapadokya'da yıllar önce terk edilmiş kayadan oyma evler, bölgedeki usta ellerde yeniden hayat buluyor.

  Yapılan restorasyon çalışmalarıyla çehresi değişen yapılar, genellikle butik otel olarak kullanılıyor. Kaya oyma evlerindeki sadece bir odanın restorasyon maliyeti, taleplere göre 15 bin ile 150 bin lira arasında değişebiliyor.

  HEM TURİZME HEM EKONOMİYE KATKI

  Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesindeki restorasyon firmasının sahibi Cemalettin Köksal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sayıları hızla artan kaya oyma oteller ile evlerin hem ülke turizmine hem de ekonomiye katkı sağladığını söyledi.

  Bölgedeki önemli zenginliklerden biri olan kaya oyma ya da diğer adıyla "mağara evleri"nin kışın sıcak yazın ise serin tutma özelliği bulunduğunu belirten Köksal, bu nedenle evlere rağbetin de çok olduğunu ifade etti.

  RESTORASYON İŞLEMİ MEŞAKKATLİ VE MALİYETLİ

  Beldede ve civarda pek çok kullanılmayan ya da zamanla çökmeler meydana geldiği için hasar gören mağara ev bulunduğunu anlatan Köksal, bunların restorasyonunun da maliyetli ve meşakkatli olduğunu dile getirdi.

  Restorasyon çalışmalarını Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, İl Özel İdaresi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilgili belediye başkanlığından alınan yasal izinler doğrultusunda yaptıklarını kaydeden Köksal, "Yapılma süreci 1 ila 3 ay arasında, istenilen özelliklere göre değişebiliyor. İçerisine, Türk hamamı, jakuzi, şömine, havuz gibi isteklerle kaya oyma evleri yapabiliyoruz" dedi.

  Köksal, zor ve özverili bir çalışma sonunda yıkılmaya yüz tutan kaya evlerinin göz alıcı bir hale dönüştürüldüğünü belirterek, "Özellikle otel olarak yapılan kaya evler güzel bir görünüme kavuşuyor. Firma olarak çalıştığımız ustaların ellerinde virane yapılar adeta saraya dönüşüyor" diye konuştu.

  DOKU VE TARİHİN BOZULMAMASINA ÖNEM VERİLİYOR

  Evlerin yapımında genellikle yöreye has taşlar kullandıklarını dile getiren Köksal, "Kaya odalar tıraşlama yapılıyor, taş binalar ve konaklar kendi yapısına uygun olarak onarılıyor. Kemerler ve sütunlar motiflendiriliyor. Bu yapıları yaparken önemli olan eski dokuyu ve tarihi bozmamak" dedi.

  Basit bir oda yapımının 15 bin liraya tamamlandığını vurgulayan Köksal, istenilen özelliklere göre bu oranın 150 bin liraya kadar çıkabildiğini söyledi. Köksal, kayadan oyma metruk evleri beldedeki ve bölgedeki insanların yanı sıra İstanbul ve Ankara'dan satın alanlar olduğunu belirterek, bazılarının kendi kullanımı için ev yaptırdığını, büyük çoğunluğunun ise buraları butik otel olarak işletme haline dönüştürdüğünü aktardı.


  Görüş Bildir