Euro
10.1565
0.16%
Dolar
8.6654
0.22%
Altın
488.88
0.18%
Borsa
1.398
-1.53%
Bitcoin
387.049
-6.51%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Konya'da restorasyon çalışmaları devam ediyor

  Anadolu Selçuklu medeniyetine başkentlik yapan Konya'daki önemli ve tarihi yerler yeniden yapılandırılıyor.
  • AA
  • 18.08.2018 - 16:38
  • Güncelleme : 31.08.2018 - 09:00
  Konya'da restorasyon çalışmaları devam ediyor

  Kent merkezindeki Selçuklu sultanlarının mezarının yer aldığı tarihi Alaaddin Camisi başta olmak üzere şehrin muhtelif yerlerinde toplam 72 tarihi cami, han, hamam, medrese, külliye ve türbe, geçmişi aydınlatıyor.

  YERLİ VE YABANCI TURİST AKINI

  Selçuklu dönemine ait bu eserler çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alıyor.

  Konya da restorasyon çalışmaları devam ediyor #1

  Başkent olmasından dolayı Selçukluların Konya'ya cami, han, hamam, türbe ve medrese gibi birçok eser bıraktığını dile getiren Yarar, Alaaddin ve Eşrefoğlu Cami ile Sırçalı, İnce Minare ve Karatay medreselerinin bu eserlerin başında geldiğini belirtti.

  Selçuklu'nun kadim başkenti: Konya İZLE

  RESTORASYONU DEVAM EDİYOR

  Yarar, Konya'da Anadolu Selçuklu medeniyetine ait bugüne kadar ayakta kalmayı başaran cami, külliye, han, hamam ve medrese gibi 72 tarihi yapı bulunduğunu dile getirerek, "Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın ismini taşıyan ve diğer adı Sultanlar Camisi anlamına gelen Alaaddin Camisi de bu dönemin en eski ve en önemli eserlerindendir. Yapımına, Selçuklu Sultanı 1. Rükneddin Mesud tarafından başlanmış ve Alaaddin Keykubat tarafından 1221'de tamamlanmıştır. Ayrıca minberinin abanoz ağacından yapıldığı caminin iç avlusunda Selçuklu sultanları; 1. Mesut, 2. Kılıçaslan, 2. Nükrettin Süleyman, 1. Gıyaseddin Keyhüsrev, Alaaddin Keykubat, 2. Gıyasettin Keyhüsrev, 2. Kılıçaslan ile 3. Gıyasettin Keyhüsrev'in mezarları yer alıyor. Ancak şu anda restorasyonu devam ediyor. Bittiğinde tekrar ziyaretçi yoğunluğu yaşayacaktır." dedi.

  Konya da restorasyon çalışmaları devam ediyor #2

  "EŞSİZ BİR EMANET"

  Konya'daki bu tarihi yapıların her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiğine dikkati çeken Yarar, "Konya'nın sahip olduğu bu kültürel miras, dünyada benzeri olmayan, görkemli ve eşsiz bir emanet. Bu emanetlerin korunması ve tanıtımı için bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir