Euro
10.1571
-0.06%
Dolar
8.3891
-0.06%
Altın
503.63
-0.62%
Borsa
1.461
0%
Bitcoin
327.012
8.41%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C
  Polonya'da hava kirliliğini azaltan kaldırım

  Polonya'da hava kirliliğini azaltan kaldırım

  Başkentin işlek yerlerinden Daszynskiego Kavşağı'na döşenen kaldırım taşlarının, kirli havanın yüzde 30'unu emdiği kaydedildi.
  • İHA
  • 15.12.2018 - 10:07

  Avrupa'nın havası en kirli şehirlerinden birkaçına ev sahipliği yapan Polonya'da, kirli havayı emen kaldırım yapıldı. Başkent Varşova'da, ilk etapta Daszynskiego Kavşağı'na döşenen kaldırım taşlarının, ölçümler neticesinde yüzeyindeki kirli havayı yüzde 30 oranında azalttığı gözlendi.

  Polonya da hava kirliliğini azaltan kaldırım #1

  ÖZEL BİR TEKNOLOJİYLE ÜRETİLDİ

  Varşova Belediyesi Şehir Yolları Yönetimi Birimi (Zarzad Drog Miejskich) ile Skanska firmasının ortak çalışması sonucu ortaya çıkan 'çevreci kaldırımın' taşları, TXACTIVE teknolojisiyle üretildi. Buna göre; üretim esnasında betona karıştırılan titanyum dioksit, güneş ışığıyla buluşunca fotokataliz durumu (Titanyum dioksit içeren yüzeye güneş ışığı ya da yapay ışığın temas etmesiyle havadaki su moleküllerinin oksijen radikallerine ayrışıp yüzeyde tutunması) ortaya çıkıyor.

  Polonya da hava kirliliğini azaltan kaldırım #2

  HAVA KİRLİLİĞİNİ YÜZDE 30 AZALTIYOR

  Fotokatalizle, kaldırım yüzeyindeki azot dioksitin de aralarında bulunduğu zehirli gazları emmeye başlanıyor, daha sonra emilen bu gazlar yağmur suyuyla toprağa karışıyor. Varşova'nın işlek yerlerinden olan Daszynskiego Kavşağı'nda, 350 metrekarelik alana döşenen 'çevreci kaldırımın' yapılan ölçümlere göre çevresindeki hava kirliliğini yüzde 30 oranında azalttığı saptandı.

  Polonya da hava kirliliğini azaltan kaldırım #3

  6 BİN METREKAREYE ÇIKARILACAK

  Hava kalitesindeki iyileşmenin sadece kaldırımın yüzeyinde değil, yerden 50 santim yüksekliğe kadar bir alanı kapsadığının tespiti ise “çevreci kaldırımın”, küçük çocukların sağlığı için ne denli önemli olduğunu da ortaya koydu.

  Şimdilik 350 metrekarelik alanı kapsayan “çevreci kaldırımın,” bir sonraki etapta 6 bin metrekareye çıkarılması planlanıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir