Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
588.349
-1.57%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  TürkAkım’ın Karadeniz’deki boru hattı sistemi tamamlandı

  Karadeniz'de doğalgaz boru hattının denizden geçen ve kıyıya çıkan bölümleri birleştirildi.
  • İHA
  • 19.03.2019 - 13:40
  • Güncelleme : 19.03.2019 - 13:40
  TürkAkım’ın Karadeniz’deki boru hattı sistemi tamamlandı

  Rusya’dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye’ye aktarılması planlanan doğalgaz boru hattı projesi TürkAkım’ın, açık deniz kesimiyle kıyı geçişi kesimlerini birbirine birleştiren nihai bağlantıların da gerçekleştirilmesiyle, Karadeniz’deki boru hattı sistemi bütünüyle tamamlandı.

  SU ÜSTÜ KAYNAKLAMA

  Teknik adıyla ’su üstü kaynaklama’ olarak bilinen işlem, kıyı geçişi ve açık deniz kesimindeki boru hatlarının deniz tabanından su yüzeyine çıkarılarak birbirlerine birleştirilmesi anlamına geliyor.

  TürkAkım’ın Karadeniz’deki boru hattı sistemi tamamlandı #1

  32 METRE DERİNLİĞE YERLEŞTİRİLDİ

  Bu işlem için 409 ton ağırlığındaki boru kesitinin su yüzeyine çıkarıldığı belirtilirken, bağlantının yapıldığı kaynaklama noktaları titizlikle incelendikten sonra, boru hattı deniz tabanına indirilerek 32 metre derinliğe yerleştirildi.

  Geçen ocak-şubat aylarında Rusya sularında her iki hatta uygulanmış olan bu işlem, mart ayında da Türkiye kıyısı yakınında gerçekleştirildi.

  TürkAkım’ın Karadeniz’deki boru hattı sistemi tamamlandı #2

  FİİLEN BİRBİRİNE BAĞLANMIŞ OLDU

  Su üstü kaynaklama işleminin tamamlanmasıyla, Rusya’nın Anapa kentinde yer alan kara çıkışı tesisi ile Türkiye’nin Trakya kıyısındaki Kıyıköy’de yer alan alım terminali, fiilen birbirine bağlanmış oldu.

  TürkAkım’ın Karadeniz’deki boru hattı sistemi tamamlandı #3

  Doğalgazın Karadeniz boyunca ilerlemesini sağlayan basıncı oluşturacak Russkaya Kompresör İstasyonu ile TürkAkım boru hattı sisteminin Anapa’daki kara tesisi halihazırda tamamlanmış olup, stand-by (bekleme modu) konumunda bekliyor.

  YIL SONU DOĞALGAZ AKIMI BAŞLAYACAK

  Önümüzdeki aylarda, Kıyıköy’deki Alım Terminali’nin de tamamlanmasıyla TürkAkım işletime girmeye hazır hale gelecek. TürkAkım’dan doğalgaz akışının, 2019 yılı sonuna dek başlaması planlanıyor.

  TürkAkım’ın Karadeniz’deki boru hattı sistemi tamamlandı #4

  TürkAkım’ın Karadeniz’deki boru hattı sistemi tamamlandı #5

  TürkAkım’ın Karadeniz’deki boru hattı sistemi tamamlandı #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir