Gaziantep'te depremzedelere çelik konstrüksiyonlu köy evleri hazırlanıyor
AA

merkezli depremlerin ardından afetzedelerin yeni evlerine kısa sürede kavuşması için gece gündüz çalışılıyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) Gaziantep'in Şehitkamil ilçesi Atalar Mahallesi'nde, ileri yapı teknolojisiyle köy evleri inşa ediliyor.

Çelik konstrüksiyonlu evler, kısa sürede tamamlanması ve depreme dayanıklı olması dolayısıyla tercih edildi.

Hafif çelik konstrüksiyondan 246 köy evi inşa edilecek

İlçenin kırsal mahallelerinde yaşayan ve 6 Şubat depremlerinde evleri yıkılan ya da ağır hasar görenler için Atalar Mahallesi'nde yapılacak 246 hafif çelik konstrüksiyonlu köy evinden 50'sinin inşasına 1 Nisan'da başlandı.

1 yılda tamamlanacak

246 köy evi projesi 1 yıl içerisinde tamamlanacak.

Evlerden 5'inin yapımı tamamlanma aşamasında

Çalışmaların aralıksız sürdüğü mahallede, temel betonu dökülen evlerden 5'inin yapımı tamamlanma aşamasına geldi.

3+1 köy evleri

Radye temelli, ileri yapı teknolojisiyle inşa edilen, 117 metrekare oturum alanına sahip 3+1 köy evleri, üstün deprem güvenliği ve teknik özellikleriyle afetzedelere güvenli, doğayla iç içe yaşam imkanı sunacak.

Köy evlerinin her biri 600 metrekare alanda inşa ediliyor

TOKİ'de görevli uzman Fatih Taşdemir, hafif çelik konstrüksiyon köy evlerinin her birinin 600 metrekare alanda inşa edildiğini söyledi.

"Betonarme yapılara göre daha dayanıklı"

Taşdemir, hafif çelikten yapılan köy evlerinin betonarme yapılara göre daha dayanıklı olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

246 köy evi projemiz 1 yıl içerisinde tamamlanacak. Büyük bir alanda inşaatımız gerçekleşiyor, projede cami, park, okul gibi sosyal donatılar da bulunuyor. Bunların da en kısa zamanda inşasına başlanacak. 50 blokumuzda kazımızı tamamladık. Bunların 40'ında temel dökümünü gerçekleştirdik, 5'inde çelik kurulumuna devam ediyoruz.

Yangına dayanıklı

Evlerin dayanımı yüksek malzemelerle de imal edildiğine dikkati çeken Taşdemir, afetzedelerin deprem ve yangın dayanımı yüksek evlerinde daha güvenli ve huzur içinde yaşayacağını sözlerine ekledi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)