Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
487.269
0.90%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  İnşaatta çalışanlara yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi

  GTSO, 48 sektörü kapsayan 'Mesleki Yeterlilik Belgesi'nin alınmasına yönelik bir karar aldı.
  • 07.04.2016 - 09:01
  İnşaatta çalışanlara yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi

  İnşaatta çalışanlara yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi #1

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tehlikeli ve çok tehlikeli meslek dallarında çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgesi almasını zorunlu hale getirmesi üzerine GTSO, bu meslek dallarına yönelik mesleki yeterlilik belgesi bilgilendirme toplantısı yaptı.

  "HER ÇALIŞANIN BU BELGEYİ ALMASI ÖNEMLİDİR"

  Toplantıda konuyla ilgili açıklama yapan GTSO Meclis Başkanı Fikret Günaydın, ”Tehlikeli mesleklerde, Mesleki Yeterlik Belgesi’nin zorunlu kılınması hem iş kazanlarını en aza indirgenmesinde hem de kaliteli işçilik için önem arz etmektedir. Bu yüzden her çalışanın bu belgeyi alması önemlidir” dedi.

  48 SEKTÖRÜ KAPSIYOR

  İş Güvenliği Uzmanı İlker Yılmaz ise ”Tüm sektörleri kapsayan Mesleki Yeterlilik uygulamasında öncelikle 48 sektörü içine alan Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması şarttır. Bu doğrultuda can kaybının en çok yaşandığı inşaat firmaları üzerinden başlattığımız bilgilendirme süreci, müracaat aşamasıyla devam etmektedir. Giresun inşaat sektörü işçisinin ve iş dünyasının mağdur olmaması adına bu süreci takip etmelerini arzuluyoruz. Müracaat aşamasının ardından talep formları Ankara’da yer alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği firmaya ulaştırılacak sonraki süreçte sınavla devam edecektir” dedi.


  Görüş Bildir