Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.718
-2.96%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  İstanbul'a kütüphane Konya'ya mevlevihane yapılacak

  Bakanlar Kurulu projeleri onaylarsa İstanbul Rahmi Kışlası'na kütüphane, Konya'ya ise Mevlevihane inşa edilecek.
  • 18.03.2016 - 10:40
  İstanbul'a kütüphane Konya'ya mevlevihane yapılacak

  İstanbul a kütüphane Konya ya mevlevihane yapılacak #1

  Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İstanbul'a dev bir kütüphane, Konya'ya ise mevlevihane yapılması için hazırladıkları projenin Bakanlar Kurulu'nun onayına sunacaklarını açıkladı.

  TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİ OLACAK

  Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, yaptığı açıklamada yakın zamanda Bakanlar Kurulu'na sunacakları kültür paketinin detaylarını paylaşarak İstanbul'a dev bir kütüphane, Konya'ya ise mevlevihane yapılacağı müjdesini verdi.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ünal, İstanbul'da yapılması planlanan kütüphanenin halen restorasyonu süren Rami Kışlası'na inşa edileceği ifade edildi. Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olacak merkez 10 milyon kitaplık kapasiteye sahip olacak.

  KONYA DÜNYA İSLAM TURİZMİNİN BAŞKENTİ

  Ünal, Türkiye'nin diğer illerinde de çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Kültür-sanat-turizmi birlikte planlamamız gerekiyor. Maraş'ta Germenicia Antik Kenti'ni restore ediyoruz. Germenicia mevcut mozaiklerin en büyüğü olacak. Çünkü 55 dönüm bir arazi üzerinde" dedi.

  Bakan ayrıca Konya'ya büyük bir mevlevihane inşa edileceğini de ilk defa paylaşarak, "Bu sene Konya Dünya İslam turizminin başkenti oluyor. Bu çerçevede birçok etkinlik planlanıyor. Helal sempozyumu düzenlenecek, sonuç bildirgesi kitap haline getirilecek. Ayrıca Konya'ya büyük bir mevlevihane yapacağız. Şeb-i Arus törenlerinin o mevlevihanede gerçekleşmesi törenlerin ruhaniyetine, maneviyatına uygun. 2016 yılında çalışmalara başlanacak."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir