Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
414.800
-0.88%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Konutta faiz sevinci

  Konutta faiz sevinci

  Gayrimenkulün öncüleri, konut kredisi faizlerinin indirilmesi halinde 2016 sonunda, geçen yılki satış rekorunun kırılacağını belirtti.
  • AA
  • 21.04.2016 - 09:54

  konut

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın dün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında beklenilen oldu ve Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan düşürerek yüzde 10’a çekti. Faiz indirimi gayrimenkul geliştiricileri ve yeni konut satın alacaklar tarafından umutla karşılandı. Bu indirimin ilk adım olduğunu kaydeden sektörün önde gelen isimleri, yakın vadede 1.15-1.20 arasında seyreden konut kredi faiz oranlarının da yüzde 1’in altına düşmesini bekliyor.

  "FAİZ ORANLARI YÜZDE 1'İN ALTINA DÜŞER"

  Faiz indirimi kararından önce, beklentinin yarım puan düşüş yönünde olduğunu belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bununla birlikte konut kredisi faiz oranlarının da 1’in altına düşmesini beklediklerini söyledi. Kurum, “Muhtemel bir faiz indirimiyle birlikte piyasa yakın zamanda konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1 seviyesine getirebilir. Ancak şu algıyı da vermememiz lazım; faizlerin dünden bugüne bir anda inip çıkma ihtimali yok. İnsanları beklentiye sokarsak iş farklı bir boyuta gidebilir. İlerleyen süreçte bu daha da azalabilir veya artabilir. Ama bütün piyasayı da faiz inecek diye bir beklentiye sokarsak bu yanlış bir boyuta gider. Burada hassas olmak lazım” dedi.

  "BEKLENTİ YÜKSELDİ"

  Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, hükümetin ve bankaların açıklamalarının konut kredisi faiz oranlarının düşüşünü destekler nitelikte olduğunu dile getirdi. Olası bir düşüşün konut satışlarına çok hızlı yansıyacağını belirten Yılmaz, “Yüzde 1 psikolojik sınır gibi, çok büyük bir yük yok ama 1’in altına inmesi bizim için çok önemli. Tabii bu piyasalarla ilgili bir durum. Ama faizler düşmeye başlarsa bankalar da bunu aşağı çekebilecektir” dedi.

  "HEDEFİMİZ DÜŞÜK FAİZ-DÜŞÜK ENFLASYON OLMALI"

  Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, faiz indirimi kararının piyasalar tarafından uzun zamandır beklendiğini belirterek, "Ülke olarak genel hedefimiz düşük faiz ve düşük enflasyon olmalı. Bu çerçevede koridorun üst bandındaki 50 baz puan indirim kararının, kademeli bir şekilde faiz koridorunun daraltılmasının ilk adımı olduğunu düşünüyoruz. Kısa vadede konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1'lere yaklaşmasını, orta vadede ise yüzde 1'lerin altına inmesini bekliyoruz. Sektöre olumlu etkisi olacağını düşünüyoruz. Yüksek faiz tüketici tarafındaki maliyeti direkt, üretici tarafındaki maliyetleri dolaylı olarak arttırıyor. Tüketici açısından konut kredilerinde yüzde 1 psikolojik sınırdır. Bu oranın üzerine çıkıldığında banka kredili satışlar düşerken, bu oranların altında kalındığında tüketici maliyetleri düşeceği için borçlanma ve gayrimenkul edinme iştahı artacaktır" dedi.

  "İLK ADIM ATILDI"

  Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye’de inşaat sektöründe her şeyin tam olduğunu ancak tek eksiğin konut kredi faizlerinin yüksek oranı olduğunu ifade etti. Bu indirimi ilk adım olarak gördüklerini söyleyen Durbakayım, “Gerek kentsel dönüşümde atılan adımlar, gerekse insanların konut talebinin yüksekliği, üreticilerin canı gönülden sektörün büyümesini istemesi, kısacası her şey uygun ama tek eksik konut kredi faizlerinin önceki yıllardan yüksek olması. Bu konuda da bir adım bekliyorduk, devamı da gelirse 2015 yılında kırılan rekor kırılır, ancak önemli olan nokta, faizlerdeki sürekli iniş ve çıkışlar zararlı. Bunun sabit olması gerekiyor” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir