Euro
10.0846
0.44%
Dolar
8.5103
0.42%
Altın
493.62
-0.07%
Borsa
1.414
0%
Bitcoin
331.818
3.52%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C
  Marmara Adası'na ulaşım 3 saatten 12 dakikaya inecek

  Marmara Adası'na ulaşım 3 saatten 12 dakikaya inecek

  Marmara Denizi'nin ortasında bulunan Marmara Adası'na ulaşım süresi, deniz taksilerin sunduğu imkanla 12 dakikaya inecek.
  • AA
  • 24.05.2015 - 13:45

  Marmara Adası na ulaşım 3 saatten 12 dakikaya inecek #1

  Balıkesir'in en uzak ilçelerinden Marmara Denizi ortasındaki Marmara Adası'na feribotlarla üç saatte gidilebilirken, hizmete girecek "deniz taksi"ler sayesinde ulaşım 12 dakikada yapılacak.

  GÜNDE İKİ FERİBOT SEFERİ DÜZENLENİYOR

  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yaptığı açıklamada, Marmara Adası'na her gün sabah ve akşam olmak üzere iki feribot seferi düzenlendiğini belirtti.

  Erdek'ten kalkan feribotlarla adaya gidiş-dönüşün altı saati bulduğunu vurgulayan Uğur, ulaşım zorluğu nedeniyle Marmara'da hiçbir kaymakamın, sağlık çalışanının, öğretmenin görev yapmak istemediğini ifade etti.

  3-4 AYDA TAMAMLANACAK

  Uğur, adada yaşayan, özellikle belirli periyotlarla tedavi olması gereken hastaların daha fazla mağdur olduğunu kaydederek, şu değerlendirmede bulundu, "Bana bir diyaliz hastasından mektup geldi. Adadan Erdek ilçesine gidip, diyalize girdikten sonra dönmesinin yaklaşık 12 saati bulduğu belirtiliyordu. Gerçekten ciddi bir mağduriyet. Biz bu ulaşım sorununu aşmak için çalışma başlattık. Büyükşehir ve Marmara Belediyesi olarak adada bir yolcu terminali yapıyoruz. Temelini attığımız bu terminal 3-4 ayda tamamlanacak."

  Uğur sözlerine şunları da ekledi, "Adayı mahrumiyet bölgesi olmaktan çıkarmak istiyoruz. Marmara ile Erdek arasında denik taksi uygulamasına geçeceğiz. Marmara ile Erdek'in Narlı Mahallesi arasında çalışacak bu taksilerle ulaşım 12 dakikada gerçekleşecek. Marmara'dan bir hasta, 40 dakikada Erdek'teki hastaneye ulaşabilecek. Daha önce 3 saatte gelebiliyordu. Seferlerimiz inşallah bu yaz başlıyor. Deniz taksilerin kiralamasını yaptık."

  BAŞKA PROJELER DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

  Uğur, 1980'lerin yaz turizminin önemli merkezlerinden Erdek'in sahillerinin de yıllardır bakımsızlık nedeniyle perişan durumda olduğunu belirterek, "Sahilleri kum temizleme araçlarıyla temizliyoruz. Vatandaşlarımız sahilleri kullanırken tuvalet, duş, soyunma kabini, kanalizasyon bağlantısı yok. Onlarla da ilgili proje ve planlara başladık. Kapıdağ Yarım Adası’nın yolları çok kötü. Özel idare imkanları ile yapılamamış yollar var o bölgeleri de karayolları ağlarına dahil ettirdik. 50 yıldır yapılmamış kırsaldaki yollar. Karşıyaka ve Narlı'da asfalt çalışmaları hızlı bir şekilde başladı" ifadesine yer verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir