Euro
15.1417
-2.48%
Dolar
13.3193
-2.57%
Altın
765.19
-1.74%
Borsa
1.857
2.64%
Bitcoin
780.002
3.96%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Otoyol arsa fiyatlarını yüzde 150 artırdı

  Otoyol arsa fiyatlarını yüzde 150 artırdı

  İstanbul-İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü güzergahtaki arsalara doping etkisi yaptı.
  • 11.07.2016 - 08:49

  arsa

  İstanbul-İzmir arasını karayolu ulaşımını 3 buçuk saate indirecek ve kamuoyunda İstanbul-İzmir Otoyolu olarak bilinen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi ve otoyolun en önemli kısmını oluşturan Osmangazi Köprüsü çevresindeki arsaların metrekare fiyatlarını hızla artırdı. Gebze'den başlayıp Osmangazi Köprüsü'nden Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa kentlerini izleyerek İzmir'e inen otoyolun geçtiği araziler, 3 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında bugün yüzde 150 oranında değerlendiği görülüyor.

  YALOVA VE BURSA'DA FİYATLAR ARTTIKÇA ARTIYOR

  Yalova ve Bursa’nın köylerinde ciddi bir hareketlilik olduğunu belirten Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2019’da tamamlanacak İzmir’e kadar olan bağlantı yolunun Manisa ve İzmir çevresindeki arazilerde de değer artışı yaratacağına dikkat çekti. Yapılan araştırmaya göre; Bursa ve Yalova’da tarla vasfındaki arsaların metrekare fiyatı 200 TL, Gebze’de 150 TL, Balıkesir’de 45 TL ve Manisa’da 35 TL’yi buldu. Yazıcı, Yalova’daki gayrimenkul sektörüyle ilgili şunları söyledi: “Yalova geçtiğimiz 3 yıldır artış trendinde ve bölgedeki arsa fiyatları yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi. Konut fiyatları Yalova’da yabancıların da ilgi duyduğu bazı bölgelerde son 5 yılda yüzde 100’e yakın artış gösterdi.”

  BALIKESİR'İN YILDIZI YÜKSELİYOR

  TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya ise Gebze-Dilovası’nın geçmişten gelen lojistik sanayi kimliğini katlayarak artırdığını, Balıkesir’in de lojistik açıdan orta vadede önemli bir adres olacağını dile getirdi.

  ARSALAR İMARA AÇILIYOR

  ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan ise Gebze’den ziyade Yalova’daki arazilerin değerlendiğine de dikkat çekerek, projenin geçeceği alanlardaki tarlaların büyük kısmının da imara açıldığını belirtti.

  PROJELER KÖRFEZ YATIRIMCILARINI BEKLİYOR

  Yalova’da 5 bin konutluk proje yapmayı planlayan Beyttürk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman ise, “Osmangazi Köprüsü’nün açılışıyla birlikte hızlı bir hareketlenme yaşıyoruz. Bölgede arazi almak isteyenlerin bu dönemi iyi değerlendirmesinde fayda var. Suudi Arabistanlı Kimma Huizama ile 2 milyar liralık proje için işbirliği yaptık. Yalova’da yapacağımız 5 bin konutluk projeye Körfez’den talep bekliyoruz” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir