Dolar
7.5555
0.1166%
Euro
8.9623
0.0938%
Altın
1950.56
0.3276%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.93
0.468%
Bitcoin
82990.94
0.4052%
19ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 19 C
  Sektör temsilcilerinden konut hesabı uygulaması yorumu

  Sektör temsilcilerinden konut hesabı uygulaması yorumu

  Resmi olarak başlatılan Konut hesabı uygulamasını inşaat sektörü temsilcileri yorumladı.
  • 27.08.2016 - 12:02

  Sektör temsilcilerinden konut hesabı uygulaması yorumu #1

  Dün yürürlüğe giren uygulama ile konut hesabı uygulamasıyla vatandaşların konut satın almaları için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20'ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak. Söz konusu katkı 15 bin lirayı geçemeyecek. İnşaat sektörünün önde gelen isimleri konut hesabı uygulamasını değerlendirdi.

  ORTA VE ALT GELİR GRUBUNUN KONUT SAHİBİ OLMASI KOLAYLAŞACAK

  Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ: Vatandaşların konut almasını kolaylaştırmak için son dönemde birçok adım atıldı. Yeni başlayacak olan konut hesabı uygulamasıyla vatandaşların konut edinmek için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20’ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak. Böylece devlet desteğiyle özellikle orta-alt gelir grubunda konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle konut sahibi olamayan vatandaşlarımıza yeni bir fırsat sunuluyor. Ev sahibi olmak isteyenler ile ilk evini alacak olanlar için motivasyon ve teşvik sağlanacak. İnşaat sektörü açısından değerlendirdiğimizde ise, nakit akışına olumlu etkiler sağlayacak. Konutta kredili alımlarla peşin alımlar arasında dengenin de sağlanacağını düşünüyoruz.

  HEM GENÇLER HEM DE SEKTÖR KAZANACAK

  Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül: Konut hesabı uygulaması dün itibari ile hayata geçirildi. Bu uygulamaya göre bankalarda konut hesabı açtıran ve en az 3 yıl hesaba para yatıran gençler ev almak istediğinde hesaplarında biriktirdikleri paranın yüzde 20’si kadar devletten yardım alabilecekler. Bu uygulamanın iki olumlu sonucu olacaktır; devlet bu uygulama ile maddi imkanları kısıtlı olan gençlerin geleceğini garanti altına almış olacak ki bu en önemlisi. Diğer yandan ev sahibi olmak isteyen gençler konuta olan talebi arttıracaktır. Bu talebin karşılamak için birçok yeni inşaat projesi hayata geçirilecektir. Konut hesabı uygulaması hem gelecek nesiller için hem de inşaat sektörü için oldukça önemli bir gelişmedir.

  TEŞVİKLERLE KONUT TALEBİ ARTACAK

  Mabco İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Başyazıcıoğlu: Konut sahibi olmakta zorlanan vatandaşlar için oldukça faydalı bir uygulama olacak. Devletin, konut sahibi olmak isteyenlerin açtıkları birikim hesabına destek vermesi sektör ve vatandaş için gayet sevindirici. İnşaat firmalarının sıklıkla konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için uyguladığı kampanya ve teşviklerden sonra devlet nezdinde böyle kuvvetli bir destek görmek oldukça olumlu bir tablo ortaya çıkaracak. Bu gibi teşviklerle konut talebi artacağı için biz konut sektörünün üreticilerinin arzı da daha fazla karşılık bulacaktır. Ancak gelecek dönemde destek, rayiç bedel ya da satış fiyatı üzerinden yüzde 20 destek şeklinde genişletilirse hem tüketicinin kazancı artacaktır hem de ülkemize vergi katkısı sağlayacaktır. Dolayısıyla Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen gayrimenkul sektörü, yaşanan hareketlilikle birlikte pozisyonunu koruyarak ekonomiye katma değer sağlamaya devam edecektir.

  ÜLKEDE YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRACAK UYGULAMA

  ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan: Bu konu oldukça önemli çünkü küçük tasarrufların oluşmasını sağlayacağı için ülke ekonomisinde kartopu gibi devamlı büyüyen bir birikim meydana getirecektir. Ülkede yaklaşık 19 milyon konutun yüzde 40’ının yenilenmesi gerekmektedir. Bu konutların büyük kısmında da dar gelirli yurttaşlar oturmakta ve konutlarını yenilemek için fon bulmakta sıkıntı çekmektedirler. İşte bu sistem hem ülke ekonomisine tasarruf getirecek hem de konut yenileme ile kişilerin yaşam kalitesini artıracaktır. İlaveten inşaat sektörüne de artı bir hacim sağlayarak 250 civarında iş koluna yeni iş hacmi ekleyecektir.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir