Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
473.744
-1.65%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C
  Tapu için yeni dönem

  Tapu için yeni dönem

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tapu senetleri için yeni bir sistem kuracaklarını belirtti. Yeni sistemde tapuların üzerinde QR kodu olacak.
  • İHA
  • 29.11.2018 - 15:11
  • Güncelleme : 06.12.2018 - 11:11

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tapu Senetlerinin Yenilenmesi ve e-Devlet Uygulamaları tanıtım lansmanına katıldı.

  Tapu için yeni dönem #1

  "TAPU DEVİRLERİ GERÇEKLEŞECEK"

  Programdan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurum, tapuların gerçek değeri üzerinden başlatılacak uygulama hakkında sorulan soruya, "Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 100 Günlük Eylem Planları içerisinde tapuların gerçek değer üzerinden verilmesine ilişkin bir düzenleme yer alıyordu. Buna ilişkin düzenlemeyi içeren yönetmelik taslağını Cumhurbaşkanımıza 28 Ekim’de gönderdik. Orada incelemeler yapılıyor. Bitmesine müteakip bir pilot uygulamayla geçeceğimiz, taşınmazların gerçek değer üzerinden satışına ilişkin uygulamayı önümüzdeki yıl itibariyle başlatıyor olacağız. Uygulamanın içeriği, taşınmaz malikleri tapu devirlerini yaparlarken bulundukları, sahip oldukları alana veya gayrimenkule ilişkin bir değerleme çıkaracaklar. Bunu bağımsız değerleme kuruluşları yapacak. Bu kuruluşlarının verdiği değerlemeler komisyonumuzca değerlendirilecek. Doğru bulunmasına müteakip bu değerlemeler üzerinden tapu devirleri gerçekleşmiş olacak." yanıtını verdi.

  Tapu için yeni dönem #2

  "EN AZ MALİYETLE EN DOĞRU BİLGİYİ ALABİLECEĞİMİZ BİR SİSTEM KURACAĞIZ"

  Kurum, "Uygulamaya geçecek yeni raporların vatandaşa herhangi bir maliyeti olacak mı" sorusunu ise, "Vatandaşa çok cüzi de olsa bir maliyeti olacak. Buna ilişkin hem Sermaye Piyasası Kurulumuzca hem değerleme kurullarınca görüşmeler yapıyoruz. En az maliyetle en doğru bilgiyi alabileceğimiz bir sistem kuracağız. Zaman içinde de tüm Türkiye’nin değerleme haritaları çıkmış olacak. Mevcut binada değerleme varsa o değerlemeler de dikkate alınacak." şeklinde yanıtladı.

  Kurum, imar barışı sorunlarından biri olan, birçok kişiye ait olan alanın paylaşımında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine ise, anayasal bir hak olduğu gerekçesiyle bu düzenlemenin yapılamadığını ve tüm maliklerin onayının olması gerektiğini açıkladı.

  Tapu için yeni dönem #3

  "KENTSEL DÖNÜŞÜMLE TAMAMLAMA SİGORTASI VE YETERLİLİK SAĞLAMA ZORUNLULUĞU BAŞLAYACAK"

  Çevre ve şehirle alakalı dönüşümle alakalı birçok düzenlemenin dün ve önceki gün meclisten geçtiğini kaydeden Kurum, "Bugün de son kısmı görüşülüyor. Bunları da yaptığımızda poşetlerimiz ücretli hale gelecek. Depozito uygulamamız başlayacak ve kentsel dönüşümle tamamlama sigortası ve bakanlığımızın belirleyeceği teknik yeterlilikleri sağlama zorunluluğu başlamış olacak. Bunlarla birlikte de kentsel dönüşümde vatandaşımız mağdur olmaması yönünde aldığımız bir tedbir. Bu işleri yapacak firmaların teknik yeterliliklerine göre bölünmesi de çok önemli bir uygulama. Ülkemizde yaklaşık 440 bin müteahhit var. Bunları sınıfına göre ayıracağız ve bu sınıflar içerisinde de herkes kendi teknik yeterliliği ve mali yeterliliği neyse bunu sağlayan işlere girebilecekler." diye konuştu.

  Tapu için yeni dönem #4

  "TAPULARDA QR KOD OLACAK"

  Kurum, "Tapu senetlerimiz oldukça eskimişti, üzerinde gereksiz bilgilerin olduğunu gördük ve artık QR kodlu yeni tapu senetlerine geçiyoruz." dedi.

  Taşınmaz numarasından ilgili yapının geçmişinin görünebileceğini vurgulayan Kurum, "Diğer önemli özellik QR kodlu olması. Tapu senetlerinin üzerinde QR kodu bulunuyor. Bu QR kodunu cep telefonunuza okuttuğunuz zaman bizim Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüzün TAKBİS sistemine giriyorsunuz ve maliki olduğu arsa, konut, alışveriş merkezi neyse bu taşınmazla ilgili bilgileri üzerine tıklayıp görebiliyorsunuz. Adası, parseli, ilçesi, metrekaresi, tapu alanı neyse burada detaylı bir şekilde görüyoruz. Peki bu gayrimenkule gitmek istiyorsak da burada 'rota' kısmına tıkladığımızda navigasyonla gideceğimiz gayrimenkule bizi yönlendirebiliyor. Bu açıdan da baktığımızda hayatımızı kolaylaştıracak, ne aldığımızı, nerede olduğunu öğrenebileceğimiz önemli bir değişiklik olarak karşımıza çıkıyor." dedi.

  Bu tapu senetleriyle vatandaşların uygulamada kolaylık yaşamalarının öngörüldüğünü bildiren Kurum, "Tabii ki mevcut tapu senetlerimiz halen geçerli ancak tapularını yenilemek isteyen vatandaşlarımız da tapu müdürlüklerimize gittiği zaman tapu senetlerini değiştirebiliyorlar." bilgisini verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir