Petrol
86
0.50%
Euro
19.6886
0.30%
Dolar
18.6357
0.01%
Altın
1.079
0.18%
Borsa
4972
0.00%
Bitcoin
326.981
1.37%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Tapuda yeni döneme geçiliyor

  Tapuda yeni döneme geçiliyor

  Tapuda miras için veraset ve intikalde kağıt yerine online işlem yapılabilecek.
  • 21.11.2016 - 08:32

  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapuda üç ayaklı devrim niteliğinde düzelemeler yapıyor.

  Tapuda yeni döneme geçiliyor #1

  DÜZENLEME YAPILIYOR

  Çalışmaya göre, baba veya yakınından miras kalan bir kişinin aylarca Veraset ve İntikal Komisyonu'nun kararını beklemesine gerek kalmayacak. Veraset ve İntikal Kanunu'na göre herhangi bir satış için bugünden 1 Mart 1957 tarihine kadar yani 59 yıl geriye giderek tüm kayıtlara bakılıyor. Bu da sürecin uzamasına neden oluyor.

  Konuyla ilgili yasal değişiklik yapılması talep edilirken Genel Müdürlük'ün bu konudaki önerisine göre herhangi bir yakını vefat eden ve kendisine taşınmaz miras kalan kişi tapuda hemen işlemini yapabilecek. İlişiği yine Maliye kesecek ancak vatandaş tapuya gittiğinde işlemini yapabilecek. Sonrasında Maliye'ye bildirimde bulunulacak.

  Tapuda yeni döneme geçiliyor #2

  E- HACİZ YAPILACAK

  Tapu'da yürütülen ikinci düzenleme elektronik haciz uygulamasının kapsamının genişletilmesine yönelik. Motorlu taşıtların haczindeki uygulamanın gayrimenkulleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi üzerinde çalışılıyor.

  Yasa değişikliği talebinin kabul edilmesi halinde uygulamanın yazılımın tamamlanması amacıyla yürürlük tarihi 1 Temmuz 2017 olarak planlanıyor. Böylece 10 günü bulan kağıt üzerindeki haciz işlemi de hızlanacak.

  Tapuda yeni döneme geçiliyor #3

  PROJELER ELEKTRONİK ORTAMDA GÖNDERİLEBİLECEK

  Öte yandan mimari projeler elektronik ortamda gönderilecek. Tuzla ve Karatay Belediyeleri ile pilot uygulama başlatılırken uygulama ile vatandaş ev aldığında kat mülkiyeti için gerekli olan mimari proje sistem üzerinden aktarılabilecek. Herhangi bir şekilde çıktı alınması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Böylece sahtecilik ve dolandırıcılık gibi olaylarında önüne geçilmiş olacak


  Görüş Bildir