Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.893
2.09%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Yabancı Yatırımcı Konut Alımına Devam Ediyor

  Coğrafi konumundan hayat standartlarına birçok nedenle Türkiye yabancı vatandaşlar için hem yaşam alanı hem de bir yatırım ülkesi.
  • Haber Merkezi
  • 28.04.2021 - 15:56
  Yabancı Yatırımcı Konut Alımına Devam Ediyor

  Coğrafi konumundan hayat standartlarına birçok nedenle Türkiye yabancı vatandaşlar için hem yaşam alanı hem de bir yatırım ülkesi.  Bu durum gayrimenkul sektörünü canlı tutarken, Türkiye’nin taşı toprağı altın konumu koruyor. Yabancı yatırımcıların gözbebeği olan ülke için Trend Turnkey Kurucu ve Yöneticisi Murat Sarıkaya, Türk vatandaşlarına yatırım imkanları varsa bunu gayrimenkulde değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

  Türkiye vatandaşlık kanununun Eylül 2018 tarihli yönetmelik değişikliği ile yabancılar 250 bin dolarlık gayrimenkul yatırımı ile birlikte Türkiye vatandaşlığı hakkına sahip oluyor.  Bu hakla birlikte birçok ülke vatandaşının yatırımlarını Türkiye’ye çevirdiğini belirten Murat Sarıkaya, gayrimenkul firmalarının bu talebin farkında olduğunu ve konut değerlerinin korunacağını belirtti.

  Görüntülü görüşme ile lüks konut satışı

  Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sürecinin etkilerinin azalması ile yatırım yapmak isteyenler için Murat Sarıkaya, Türkiye’de gayrimenkul yatırımının kaybettirmeyeceğinin altını çizdi. Ortalama 12 yıldır yabancı yatırımcılara lüks konut sektöründe danışmanlık hizmeti veren Sarıkaya; “Bu süreçte dahi daha önce Türkiye’de yatırım yapanlar videolu konut turları ile alım yaptı. Vatandaşlık için 250 bin dolarlık yatırımı farklı zaman ve gayrimenkul alımları ile gerçekleştirilebilmesi sektörü canlı tutuyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satış İstatistikleri, Mart 2021 raporuna göre Türkiye’de yabancılara Mart ayı içerisinde 4 bin 248 konut satışı gerçekleşti. Geçen aya baktığımızda yüzde 39,9’luk bir artış söz konusu” dedi.

  Ortadoğu’nun Türkiye sevdası

  Alım güçlerinin yüksek olması ve kültürel değerleri Türkiye’de yaşama imkanı bulunan Ortadoğu ülkelerinin talebinin en yüksek seyirde olduğunu ifade eden Sarıkaya sözlerine şu ifadelerle devam etti; “Danışanlarımızın çoğunluğunu İran vatandaşları oluşturuyor. Akabinde Irak, Rusya, Afganistan ve Kazakistan vatandaşları yer alıyor. Katar vatandaşları ise vatandaşlık için değil yatırım yapmak için gayrimenkul alıyor.”

  Danışanlarına Türkiye’deki lüks konutları tanıtan ve vatandaşlık almalarına yardımcı olan Sarıkaya İstanbul’a olan talebin her zaman öncelik olduğunu, şehrin İran, Irak Katar ve Sudi Arabistan yatırımcılarının ilgi odağı olduğunu söyledi. Ege ve Akdeniz kıyılarına inildiğinde ise İngiltere ve Rusya vatandaşlarının yatırım yaptığını açıkladı.

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir