Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyayı konuşturan görüntüler

Dünyayı Sarsan Seçim! 47 yaşındaki Barack Obama, ABD tarihinin ilk siyah başkanı seçildi ve kampanyasında vadettiği değişim şansını artık yakaladıklarını söyledi. Obama'nın lider olması tüm dünya tarafından tepki çekti.

1/39

Bir Ayakkabı Dünyanın Sesi Oldu! Irak ziyareti sırasında ABD Başkanı Bush, Başbakan Nuri el Maliki'nin elini sıkarken öfkeli bir Iraklı gazetecinin ayakkabı saldırısına uğradı. Gazeteci iki ayakkabısını da çıkarıp peş peşe fırlatırken başkana ağır hakaretler yağdırdı.

2/39

En Kanlı İç savaş Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin isyancılarla hükümet güçleri arasındaki çatışmalar yüzünden binlerce kişi kenti terk ederek yakın bölgelerdeki kamplara akın etti.

3/39

Los Angeles Yanıyor ABD'nin Los Angeles kenti yakınlarında çıkan orman yangını nedeniyle 1200 kişi evini terk etmek zorunda kaldı. Yetkililer, kentin kuzeyinde çıkan yangında bir kişinin hayatını kaybettiğini ve 1500 hektarlık alan ise yandığı açıklandı.

4/39

Yunanistan'da Sosyal Patlama Yunanistan'da başkent Atina'nın anarşist semti Eksarhia'da polisin 15 yaşındaki Alexis'i öldürülmesiyle patlayan şiddet ve protestolar Yunanistan'ın tüm şehir ve adalarına sıçradı.

5/39

Zimbabwe'de Kolera Salgını Zimbabwe'de kolera salgının boyutları giderek büyüyor. Hükümetin "batının işi" olarak nitelediği salgında ölenlerin sayısı bine yaklaştı.

6/39

Türkiye'nin En Büyük Davası Ergenekon davasının görüleceği Silivri Cezaevi önünde protesto gösterileri de başladı. Türkiye Gençlik Birliği üyeleri başta olmak üzere, yüzlerce kişi, ellerinde Türk bayrakları ile cezaevi önünde toplandı.

7/39

Kanlı Otel Baskını Hindistan Mumbai'ye teknelerle gelen silahlı kişiler, Tac Mahal ve Trident-Oberoi otelleri dahil olmak üzere en az 10 ayrı yerde ateş edip el bombaları attı: 81'i Hintli 130 kişi öldü, 327 kişi yaralandı.

8/39

Çin Depremi Çin'in Siçuan eyaletinde 12 Mayıs 2008 tarihinde meydana gelen 7.8 şiddetli deprem yaklaşık 70 bin kişinin ölümüne sebep oldu. Çin'de 3 günlük yas ilan edildi.

9/39

Bosna Kasabı Yakalandı Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra işlenmiş en büyük savaş suçlarının elebaşısı olarak görülen Bosnalı Sırp lider Radovan Karaciç'in Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bir belediye otobüsünde yakalandı.

10/39

Kafkaslar Kana Bulandı Ağustos 2008 tarihinde Güney Osetya, Rusya, Gürcistan ve Abhazya aralasında gerçekleşen gerilim ve çatışmalarla başlayan savaş Kafkasları kana buladı. Savaş sonunda, Gürcistan, Güney Osetya ve Abhazya bölgelerini kaybetmişti.

11/39

Dünya Krizde 2008'e damgasını vuran ekonomik gelişme ABD'deki taşınmaz mal piyasasının birden değer kaybetmesi ile bunun sonucu olarak tutulu satışlardaki kişisel iflasların artmasının bu krizi tetiklediği belirtildi.

12/39

Pekin Olimpiyatları 8 Ağustos - 24 Ağustos 2008 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti'nde yapılan 29. Olimpiyat Oyunlarında 28 spor dalında 302 karşılaşmada 11.028 atlet yarıştı.

13/39

Şampiyon İspanya 13. Avrupa Futbol Şampiyonası UEFA EURO 2008, Avusturya ve İsviçre'nin ev sahipliğinde, 7 Haziran 2008 ile 29 Haziran 2008 tarihleri arasında düzenlendi. Avrupa'nın şampiyonu ise final maçında Almanya'yı yenen İspanya oldu.

14/39

Hacılar Kutsal Toprakları Doldurdular Kutsal aylarda Hac ziyareti yapan hacılar bu senede Mekke'ye akın ettiler.

15/39

Çin'in Tibet Baskısı Sürgündeki Tibet hükümeti, "doğrulanmayan bilgilere göre" Tibet'in başkenti Lhasa'da, Çin yönetimini protesto etmek için düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda yaklaşık 100 kişinin öldüğünü iddia etti.

16/39

Somalili Korsanlar Somalili korsanlar tarafından kaçırılan bir sürü gemi Aden Körfezi açıklarında rehin tutuluyor ama dünya buna hiçbirşey yapamıyor.

17/39

Türkiye Şehitlerine Ağlıyor Üç kere saldırıya uğrayan ve 43 şehit veren Aktütün Karakolu Türkiye'yi yasa boğdu.

18/39

Gustav Kasırgası Haiti'den sonra Dominik Cumhuriyeti, Jamaika, Cayman Adaları, Küba ve ABD'yi vurdu. 2 Eylül'e kadar 12'si çocuk 107 kişinin ölümüne sebep oldu. ABD'nin ise petrol rezervleri büyük zarara uğradı.

19/39

Önce Kafalarını Kestiler Guatemala'daki Pavoncito Hapishanesi'nde rakip çeteler arasında çıkan çatışmada 7 kişi vahşi şekilde öldürüldü. 5 mahkumun başını kesip bir sopanın ucuna yerleştiren çeteler, daha sonra bunları polislere gösterip salladılar.

20/39

Görev Mars Mars'a inmeyi başaran uzay aracı Phoenix (Anka Kuşu), gezegen yüzeyinde 90 gün boyunca keşif yapmaya başladı. Ve Mars'ın ilginç yüzü ortaya çıktı.

21/39

Venedik Sular Altında İtalya'nın Venedik şehri son 22 yılın en şiddetli yağışlarının ardından sular altında kaldı. Su kanallarıyla ünlü Rönanans kentinde su seviyesi 1.5 metre yükseldi.

22/39

Çocuk Yurdunda Toplu Mezarlar İngiltere'de 1986'da kapatılan bir yetiştirme yurdunda tecavüz ve işkence iddiaları üzerine araştırma yapan polis, işkence aletleri ve çocuklara ait kemik kalıntıları bulundu.

23/39

Okul'da Facia Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'de bir okul binasının henüz bilinmeyen nedenle çökmesi sonucu ölenlerin sayısının 50 olduğu bildirildi.

24/39

Putin Çeçen Camisinde Yıllarca amansız bir savaşın taraflarıydılar. Bu yüzden, bir Rus liderinin Çeçenistan'ın başkenti Gorzni'de boy göstermesi imkanzsız sayılıyordu. Dünya'nın izlediği bu olay senenin ilginçlerindendi.

25/39

Irkçı Liderin Sır Ölümü Avusturyalı aşırı sağcı lider Jörg Haider trafik kazasında öldü. Trafik kazasında ölen Türk düşmanı ırkçı lider Jörg Haider'ın kazadan önce bir eşcinsel barda içki içerek sarhoş olduğu iddia edildi.

26/39

Albino'ları İksir İçin Katlettiler Burundi'de büyücülerin albinoların saç, kol, ayak ve kan gibi vücutlarından alınan parçaları, insanları zengin yapacağı öne sürülen bir iksir yapımında kullandıkları belirtiliyor. öldürülen albino sayısı 1 yılda 26'ya yükseldi.

27/39

Kıyamet Makinesi Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı, 13.7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlama'dan hemen sonraki başlangıç şartlarını oluşturarak maddenin sır perdesini aralayabilmek için Kıyamet Makinesi harekete geçti.

28/39

ABD'yi Ayağa Kaldıran Tarikat ABD'nin Teksas eyaletinde, 3 Nisan günü düzenlenen tarikat operasyonunda 534 kadın ve çocuk tahliye edilmişti.Mormon tarikatına ait çiftlik evinde kadın ve çocuklara yönelik taciz ve tecavüz olayları ise Amerika'yı ayağa kaldırmıştı.

29/39

Bir Dünya Devi Yıkıldı! ABD'li yatırım bankası Lehman Brothers'ı kurtarma çabaları başarısızlıkla sonuçlandı. ABD'nin 5. büyük yatırım bankası, 158 yıllık finans devi Lehman Brothers, iflas etti.

30/39

Ike Kasırgası Ike kasırgasının, Karayip denizinde ada ülkesi Turk ve Kaikos'tan sonra vurduğu Haiti'de 58, Dominik Cumhuriyeti'nde 1 kişi öldü.

31/39

Myanmar Kan Ağlıyor Myanmar'ı vuran Nargis kasırgasında, sadece ülkenin güneybatısındaki Labutta bölgesi ve çevresinde ölenlerin sayısının yaklaşık 80 bin olduğu bildirildi.

32/39

İspanya Uçak Kazası İspanya'nın başkenti Madrid'de havaalanında uçak kazası meydana geldi. Madrid'deki uçak kazasında ölü sayısının 152 olduğu açıklandı.

33/39

Avusturya'lı Sapık Baba 73 Yaşındaki Avusturyalı Babanın 24 Yıl Boyunca Bodruma Kilitlediği Kızını 'Seks Kölesi' Olarak Kullandığı Ortaya Çıktı. Babasından 7 çocuk dünyaya getiren Elisabeth'in dramı, büyük kızı Kerstin'in ağır hastalanması üzerine anlaşıldı.

34/39

Gıda Savaşları Artan gıda fiyatları nedeniyle açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan 37 ülkede yüzbinlerce insan sokaklara döküldü. Son üç yılda gıda fiyatlarında yüzde 83'lük artış yaşanması birçok ülkede protesto edildi.

35/39

Kıyamet Ambarı Olası bir Nuh Tufanı ya da büyük bir nükleer felakete karşı inşaa edilen 'Kıyamet Ambarı' tamamlandı. Norveç'in Svalbard Adası'na yapılan Kıyamet Ambarı, yeryüzündeki tüm bitkilerin tohumları saklanıyor.

36/39

Bağımsız Kosova Yıllardır süren mücadele sonucu elde ettikleri bağımsızlık Arnavutları sokaklara döktü.

37/39

Hamile Baba Doğurdu ABD'de yaşayan "ilk hamile baba" Thomas Beatie 3 Temmuz'da bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

38/39

Böyle Açılış Görülmedi Dubai'de yapılan Atlantis Palm Jumeriah Oteli'nin 23 milyon dolar harcanarak yapılan uzaydan bile görülebilen açılış partisine aralarında Hollywood yıldızları, modelleri ve devlet adamlarının da bulunduğu 2 binden fazla davetli katıldı.

39/39