Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Duyunca çok şaşıracağınız meslek hastalıkları

Geçmişten bu yana birçok meslek grubuna ait hastalıklar bulunuyor. İş niteliği ya da çalışma koşulları nedeni ile hemen hemen her meslek grubunda benzer hastalıklar görülebiliyor. İşte birbirinden ilginç meslek hastalıkları... 

1/13

-Baker kisti: Çoğunlukla aşırı kullanım sonucu oluşan bacak ağrıları, İngiliz cerrah William Morrant Baker tarafından 19. yüzyılda 'baker kisti' olarak tanımlandı. Bu hastalığın bir dönemler ağır ekmek sepetlerini taşırken tüm yükü tek bir ayağa vermek zorunda kalan fırıncılar arasında yaygınlaştığı biliniyor. 

2/13

-Şoför kırığı: Eski dönemlerde araçlar dışardan krankla çalıştırılırken el çarpması sonucu birçok kaza meydana geliyordu. Krankın elden kaymasıyla geri sarılırken el bileğine çarpmasıyla bölgede bir kırık yaşanıyordu. Böylece geçmiş dönemlerden itibaren yaşanan bu kazalar 'şoför kırığı' olarak anılmaya başladı.

3/13

-Baca süpürme kanseri: Bacalı evlerin yaygınlaşmasıyla baca temizleyicilerine rağbet artmaya başladı. Çocuklar da dahil olmak üzere birçok insan bacanın içine girerek temizlik yapıyordu. Temizlik sırasında baca içindeki kanserojen maddeler, temizlik yapan kişinin vücudunda ölüme yol açacak şekilde şiddetli bir ağrı oluşturuyordu. 1803 yılından sonra baca süpürme makinesinin ortaya çıkmasıyla hastalığın ilerlemesinin önüne geçildi.

4/13

-İnfrapatellar bursit (din adamının dizi) hastalığı: Vücutta bulunan eklemlerin ağrılı iltihaplanması sonucu 'bursit' adında bir hastalık ortaya çıktı. Hastalık nedeni ile diz kapağının altında bulunan keseciklerin zedelenmesi birçok olumsuz duruma neden oldu. Hastalığa sıkça dua ederken yere eğilerek vücudun bütün ağırlığını dizlere veren imamların yakalandığı ve bu nedenle hastalığın toplumdaki yaygın olan adının 'din adamının dizi' olduğu söylenir.

5/13

-Kemancı boynu: Keman çalan birçok insanda kemanın dayandığı boyun kısmında ağrı oluşur. Bir süre sonra iltihaplanmaya yol açan rahatsızlık yıllarca 'kemancı boynu' olarak anılmaya başladı.

6/13

-Cam üfleyici kataraktı: Eski zamanlarda koruyucu gözlük kullanmadan cam veya erimiş metali fırında ısıtırken üfleyiciler belli bir oranda radyasyona maruz kalıyordu. Bu radyasyon nedeni ile 'cam üfleyici kataraktı' hastalığı duyulmaya başladı.

7/13

-Ressam hastalığı: Boyada kullanılan kurşun birçok ressamda kabızlığa yol açıyor. Bir süre sonra sindirim rahatsızlığına kadar ilerleyen hastalık, bir dönemin en yaygın hastalıklarından biri olarak biliniyor. Ressamların korkulu rüyası olan bu durum, boya üreticilerinde de görülüyor.

8/13

-Öğrenci dirseği: Ders çalışırken, dinlerken veya kitap okurken masalara yaslanılması sonucu ortaya çıkan dirsek ağrısı, dış noktada bulunan olekranonun iltihaplanması sonucu oluşur. Hastalık, yaygın olarak öğrencilerde görülmesi nedeni ile 'öğrenci dirseği hastalığı' olarak anılıyor. 

9/13

-Terzi bunyonu: Ağrılı bir şekilde ayak kenarında oluşmaya başlayan yumru, birçok olumsuz duruma davetiye çıkarıyor. Küçük parmağın yanındaki kemiğin iltihaplanmasıyla oluşan ağrı, çoğu zaman yerde bağdaş kurarak çalışan terzilerde görülüyor. Bağdaş kurulmasıyla kemiğin yerde uzun süre basınçla durması bu durumu doğurur.

10/13

-Tromboncu akciğeri: Müzisyenlerde görülen meslek hastalıkları saymakla bitmiyor. Bakterilerle dolu tozu ve havayı solumanın sonucunda akciğer iltihaplanması yaşanıyor. Bu duruma da 'tromboncu akciğeri hastalığı' deniyor.

11/13

-Dokumacı hastalığı: Bütün gün sert ahşap sandalyelerde dokuma yapan birçok insanda çeşitli hastalıklar görülebiliyor. Kemik zedelenmesi, kemiklerde iltihaplanma vb. hastalıklar halı ve kilim dokuyan insanların kaçınılmazı olarak biliniyor.

12/13

-Yün ayırıcı hastalığı: Koyun yünlerini ayıran bireyler, yüzeylerdeki bakterileri solumasıyla hastalıklara yakalanabiliyor. Yaygın olarak yaşanan bu duruma 'yün ayırıcı hastalığı' deniyor.

13/13