Euro
15.4597
0.82%
Dolar
13.5888
1.13%
Altın
790.7550
0.59%
Borsa
2,068.02
-0.85%
Bitcoin
571.612
-0.53%
5ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 5 C
  ABD'den Türkiye ile vize krizi hakkında açıklama

  ABD'den Türkiye ile vize krizi hakkında açıklama

  Savunma Bakanı James Mattis, "Türkiye ve ABD yakın çalışmaya devam edecek." dedi.
  • Ajanslar
  • 11.10.2017 - 23:13

  ABD Savunma Bakanı Jim Mattis Türkiye ile ABD arasındaki vize sorununun iki ülke arasındaki askeri ilişkileri etkilemediğini ve Türkiye ile yakın çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

  ABD den Türkiye ile vize krizi hakkında açıklama #1

  "TÜRKİYE 10 YILLDIR MÜTTEFİKİMİZ"

  Florida eyaletine giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis, Türkiye ile ABD’nin karşılıklı vize işlemlerini askıya almasına yönelik soruları da cevapladı..

  Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinin iki ülke arasındaki askeri ilişkileri nasıl etkilediğine yönelik bir soruya Mattis şöyle yanıt verdi:

  "Türkiye on yıllardır NATO müttefikimiz ve Türkiye sınırları içinde aktif çatışmanın olduğu tek NATO ülkesi. Yakın işbirliğimizi ve iletişimimizi sürdürüyoruz. Askeri etkileşim ve entegrasyonumuz bundan etkilenmedi. İncirlik tamamen açık. Ayrışma (iletişim) kanalımız açık. Kuzey Irak, Kuzey Suriye ve Türkiye’nin güneyinde operasyonlarımız olduğu için hava kuvvetlerimiz birbiriyle konuşuyor."

  ABD den Türkiye ile vize krizi hakkında açıklama #2

  İki ülke arasındaki diplomatik krizin gelecekteki operasyonları etkileyip etkilemeyeceğine yönelik bir soruya ise Mattis bu konuda spekülasyon yapamayacağını ifade etti ancak geçmiş diplomatik sorunların askeri operasyonları etkilemediğini hatırlattı.

  "DÜŞMANIMIZA KARŞI DURMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"

  Mattis şu ifadeleri kullandı:
  “Bu konuda spekülasyon yapmak istemem. Bazı karmaşık durumlar her olduğunda askeri ilişkilerimiz bozulacak mı diye duyarım ancak açık söyleyeyim daha önce bu olmadı. (Türkiye) bir NATO ortağı ve ortak düşmanımıza karşı birlikte durmak için çok çalışacağız. Askeri olarak birlikte çok iyi çalışıyoruz.”


  Görüş Bildir